Od nejničivějšího cunami uplynulo patnáct let. Asie si připomíná památku stovek tisíc obětí | e15.cz

Od nejničivějšího cunami uplynulo patnáct let. Asie si připomíná památku stovek tisíc obětí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Napříč Asií lidé vzpomínají na více než 230 tisíc obětí, které si před 15 lety vyžádala vlna cunami v Indickém oceánu. O život tehdy přišlo také osm Čechů. 26. prosinec byl následně zapsán do kalendáře jako den prevence katastrof.

Severně od indonéského ostrova Sumatra udeřilo 26. prosince 2004 zemětřesení o síle 9,1 stupně. Ničivé vlny pak zasáhly pobřeží Indonésie, Srí Lanky, Thajska a devíti dalších států. Vlny byly místy vysoké až 17,4 metru.

"Někdy se mi zdá, že se blíží vlna. Stále mám strach," uvedla osmadvacetiletá Suvanní Malivanová, kterou cunami v thajské provincii Pchanggá připravila o oba rodiče a pět příbuzných. "Někdy se chci odstěhovat jinam, ale narodila jsem se tu. Má matka a otec zde zemřeli," doplnila.

Pietní akty se uskuteční také v indonéské provincii Aceh, kde v mohutných vlnách přišlo o život na 125 tisíc lidí a zničeny byly celé vesnice. Oblast byla od té doby do značné míry zrekonstruována; v provincii, která patří k velmi rizikové zóně a která byla v roce 2004 prakticky srovnána se zemí, bylo postaveno zhruba pětadvacet tisíc  nových obytných, komerčních a vládních budov.

V Thajsku, kde zemřelo více než 5300 lidí včetně turistů, se dnes uskutečnil pietní akt, na němž zástupci úřadů hovořili o nutnosti informovat se a být připraven na možné živelní pohromy. "Vláda chce zvýšit bezpečnostní standardy, vybudovat povědomí napříč všemi sektory a chránit lidi před katastrofami," uvedl náměstek ministra vnitra Nipon Bunjamaní.

Ceremoniály k uctění památky obětí přírodní katastrofy se uskuteční také v Indii, kde při cunami zemřelo 10 tisíc lidí, a na Srí Lance, kde živel připravil o život přes 35 tisíc lidí.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video