Odveta za jaderný test: Jižní Korea zavře zónu Kesong

Průmyslová zóna Kesong

Průmyslová zóna Kesong Zdroj: Hic et nunc, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Jižní Korea zastaví činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou provozuje společně s KLDR. Reaguje tak na jaderný test, který Severní Korea provedla v lednu, a na odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu z minulého týdne. Jde o zatím nejpřísnější opatření ze strany Soulu, které připraví Pchjongjang o poslední oficiální zdroje tvrdé měny. Nové sankce vůči KLDR oznámilo dnes i Japonsko; zahrnovat by měly například úplný zákaz severokorejských lodí v japonských přístavech.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že se v reakci na zbrojní testy KLDR rozhodlo „zcela“ zastavit operace v průmyslovém komplexu, kde ve zhruba 120 jihokorejských továrnách pracuje na 54 tisíc Severokorejců.

Komplex založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou byl posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.

„Činnost komplexu by neměla být využívána pro rozvoj severokorejských zbraní hromadného ničení v době, kdy mezinárodní společenství usiluje o zpřísnění sankcí vůči Severu,“ uvedl ve zdůvodnění nejmenovaný představitel ministerstva.

Nejasná budoucnost

Podle zmíněného zdroje teď není čas na spekulace, kdy by mohl být provoz komplexu obnoven, či zda vůbec k obnovení dojde. „Zda bude park znovu otevřen, závisí na Severní Koreji. Sever by měl nejprve rozptýlit obavy mezinárodního společenství ohledně vývoje jaderných zbraní a raket v KLDR a poskytnout příznivou atmosféru pro naše firmy, aby mohly normálně provozovat továrny,“ řekl činitel ministerstva pro sjednocení.

Podle ministerstva budou v následujících dnech staženi všichni Jihokorejci, kteří v Kesongu působí. Jihokorejská vláda současně ujistila, že poskytne potřebnou podporu jihokorejským firmám působícím v komplexu, aby minimalizovala jejich finanční ztráty.

V dubnu 2013 Severní Korea zavřela průmyslový komplex Kesong na protest proti společným americko-jihokorejským vojenským manévrům, po několika měsících ho ale znovu uvedla do provozu.

Japonské sankce

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga dnes oznámil, že také jeho země se rozhodla přijmout nové sankce vůči KLDR. Opatření budou předložena ke schválení vládě, následně bude muset legislativní změny odsouhlasit parlament. Sankce podle Sugy zahrnují mimo jiné další omezení při cestách mezi oběma zeměmi a úplný zákaz pro severokorejské lodě vplouvat do japonských přístavů.

Více tlampačů

Jižní Korea dnes na protest proti zbrojním zkouškám také zintenzivnila propagandistické vysílání z tlampačů u společné hranice. Soul od ledna vysílá z řad obřích tlampačů na hranicích politické zprávy a kritiku vedení KLDR a prokládá to hudbou jihokorejských popových skupin.

„Rozmístili jsme na hranicích více tlampačů a vysíláme více hodin denně,“ řekl dnes mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. Podle agentury AFP nyní Soul vysílá šest hodin denně. Pchjongjang na vysílání vždy reaguje velmi podrážděně a považuje ho za válečný akt. Loni KLDR na jeden z tlampačů vypálila raketu.

Jižní Korea a další státy zpřísňují opatření vůči KLDR od 6. ledna, kdy Pchjongjang uskutečnil svůj čtvrtý jaderný test. V neděli Severní Korea odpálila raketu se satelitem, který je podle ní určen k pozorování Země. Západ to označil za zástěrku pro test raketových zbrojních technologií.

**