Tokio 2020: Hry zatím budou. Olympiády jsou ale prokleté, hlásí japonský vicepremiér | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Olympiády jsou prokleté, hlásí japonský vicepremiér. Hry by daly světu naději normálnosti, soudí Kejval

snk

Japonští pořadatelé letošních letních olympijských her v Tokiu stále věří, že bude možné akci uspořádat. A to i přes to, že například fotbalové mistrovství Evropy už bylo o rok posunuto. Navíc se očekává zrušení šampionátu v hokeji. Slavnostní zahájení olympiády je ale stále v plánu na 24. července. V posledních dnech proběhlo k plánům několik jednání na nejvyšší sportovně-diplomatické úrovni. "Olympiády jsou prokleté, každých 40 let se něco zlého stane," nechal se slyšet japonský vicepremiér Taro Aso.

V reflexi současné pandemie koronaviru poukázal Aso, jak upozornil deník Guardian, na skutečnosti z let 1940 a 1980. Japonsko chtělo uspořádat letní i zimní olympijské hry v roce 1940.

To překazila druhá světová válka. V roce 1980 pak letní hry v Moskvě zkazil v důsledku studené války a reakce na invazi Sovětů do Afghánistánu následný bojkot ze strany USA, Číny a právě Japonska.

Šéfové firem v Evropě nakupují „vlastní“ akcie a libra mezitím prudce padá

Mezinárodní olympijský výbor vydal ve středu prohlášení, že dál počítá s olympiádou ve stanoveném termínu. Řada sportovních asociací a sportovců je ovšem nervózní minimálně z toho, že se ruší různé kvalifikace a situace kolem toho, kdo by vůbec na hrách měl soutěžit, je značně nepřehledná. Zároveň omezení sdružování osob, které platí v řadě zemí světa, znemožňuje jejich plnohodnotný trénink a přípravu.

Pokud se olympijské hry v Tokiu uskuteční, dají podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala světu naději, že se život po pandemii koronaviru vrací do normálních kolejí. "Všichni si moc dobře uvědomujeme, že zdraví je nejpřednější. Sport je pouze jednou součástí života, která teď musí ustoupit do pozadí. Pokud se však podaří olympijské hry uspořádat v plánovaném termínu, pak právě sport a olympijské myšlenky sehrají svou společenskou roli, která se od nich - vedle výsledků - očekává," uvedl Kejval.

OBRAZEM: Místo davů prázdné ulice. Koronavirus vyklidil světová města

Pokud hry nebudou moci proběhnout, sportovní byznys tím přijde mimo jiné o obrovské investice a peníze. Náklady na přípravu her už spolkly, respektive spolknou, přes deset miliard dolarů.

Pro Mezinárodní olympijský výbor a organizátory her v Japonsku pak půjde o výpadek příjmů za televizní práva, sponzoring a další v řádu miliard dolarů.

Sledujte dění kolem koronaviru ONLINE

Autor: snk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!