Opít se v Dubaji vyjde levněji. Metropole zrušila obří daň na prodej alkoholu

Dubaj od Nového roku zrušila daň na prodej alkoholu ve výši 30 procent.

Dubaj od Nového roku zrušila daň na prodej alkoholu ve výši 30 procent. Zdroj: Unsplash

Sklenička alkoholu vyjde v Dubaji velice draho.
2
Fotogalerie

Dubaj zrušila od 1. ledna třicetiprocentní daň na prodej alkoholu. Nejlidnatější město Spojených arabských emirátů si chce tímto krokem upevnit své postavení coby hlavního turistického centra v Perském zálivu, píše deník The Financial Times. Nové pravidlo má prozatím platit do konce letošního roku. Není tedy jasné, zda jde o trvalou změnu. Zástupci dubajského gastronomického průmyslu přesto jásají.        

„Jde o extrémně pozitivní rozhodnutí pro hotely a restaurace,“ pochvaluje si Tim Cordon, ředitel pro Blízký východ a Afriku v nadnárodním hotelovém řetězci Radisson Hotel Group. „Snížení daně by mělo podpořit pohostinství a cestovní ruch, který se rychle zotavuje z následků pandemie,“ přidává se Monica Maliková, hlavní ekonomka banky Abu Dhabi Commercial Bank. 

Alkoholické nápoje jsou v Dubaji kvůli vysoké dani mimořádně drahé. Půllitr piva v tamních barech stojí v přepočtu více než 340 korun. Lahve vína začínají na 2260 korunách za kus. Řada zákazníků proto raději jezdí popíjet do sousedních emirátů, kde jsou ceny o něco příznivější. Právě tomu chtějí dubajské úřady nyní předejít.

Kdy a jaký máte nárok na kompenzaci při zpoždění nebo zrušení letu?

Video placeholde
• Videohub

Dubajský prodejce alkoholu African & Eastern oznámil na sociálních sítích, že již díky daňové úlevě snížil ceny svých produktů. Ke stejnému kroku se chystá také jeho jediný konkurent – společnost Maritime and Mercantile International.  

Obě firmy zároveň potvrdily, že už nebudou zákazníkům účtovat poplatky za licence ke konzumaci alkoholu. Prodej alkoholických nápojů je totiž ve Spojených arabských emirátech stejně jako ve všech muslimských zemích přísně regulován. Každý, kdo chce užívat alkohol, zde potřebuje speciální povolení, které až dosud vyšlo asi na 1580 korun na rok.     

Agentura Bloomberg připomíná, že Spojené arabské emiráty čelí v posledních letech čím dál tím tvrdší konkurenci ze strany ostatních států v Perském zálivu. Například vlády v Kataru nebo Saúdské Arábii nedávno provedly reformy, jejichž pomocí se snaží přilákat zahraniční turisty a pracovníky. 

Cestovní ruch je klíčovým prvkem dubajské ekonomiky. Je však převážně zaměřen na luxusní segment. Levnější alkohol může do země přitáhnout širší spektrum návštěvníků. 

Město se v loňském roce bleskově zotavilo z pandemického útlumu. Pomohlo tomu nejen konání fotbalového mistrovství světa v nedalekém Kataru, ale třeba i válka na Ukrajině. Svůj byznys sem kvůli zavedení západních sankcí přesunulo mnoho bohatých ruských podnikatelů.