OSN: Rozpory mezi Asadem a opozicí trvají. Federaci ale shodně odmítají

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad Zdroj: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Malý opevněný post nad řekou Eufrat. V popředí jeden z vojáků SDF hladí štěně, zatímco jeho kolega pálí na pozice IS
Pod těžkou palbou. U kulometu se vojáci střídali.
Kousek od tohoto postu leželo několik zabitých IS, kteří se pokusili o útok na stanoviště.
V krytu. Tady byl čas na cigaretu a odpočinek.
Na vojácích z SDF bylo často vidět vyčerpání a napětí.
21
Fotogalerie
Rozpory mezi syrskou vládou a opozicí jsou stále hluboké, řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Obě strany se však podle něj shodují na nutnosti zachování územní celistvosti země a odmítají federální systém.

Vzdálenost mezi stanovisky obou stran je podle de Mistury nadále „velká“. Vyjednávač nicméně prohlásil, že měl „plodné a zásadní rozhovory“ se syrskou opoziční vyjednávací komisí (HNC) a že nyní je do větších podrobností rozpracováván její návrh na politickou transformaci Sýrie.

De Mistura zároveň vyjednává s alternativní skupinou syrské opozice, s níž se má podruhé sejít v pátek. Tato takzvaná moskevská skupina na rozdíl od HNC mimo jiné netrvá na okamžitém odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.

Druhé kolo mírových jednání začalo v Ženevě v pondělí. Rozhovory jsou nepřímé a de Mistura se střídavě setkává s delegací syrské vlády a se skupinou HNC, které některé zdroje podle místa jejího ustavení říkají rijádská skupina.

Diplomat OSN dnes rovněž podotkl, že situace v Sýrii byla v uplynulých třech dnech „překvapivě klidná“. „Ještě to není trend, buďme upřímní. Musíme být opatrní, protože věci se mohou velmi rychle změnit,“ prohlásil de Mistura s poukazem na křehké příměří, které bylo v Sýrii vyhlášeno na konci února.

Zprostředkovatel syrských mírových rozhovorů rovněž uvedl, že obě strany syrského konfliktu mají zajatce, ale na vládní straně je zadržovaných osob mnohem více.

Podle harmonogramu, který připravila OSN, by se do půl roku měli účastníci syrského konfliktu dohodnout na přechodné vládě a v dalším roce pak na parlamentních a prezidentských volbách. Změněna má být také syrská ústava.