Pád letadla na Sumatře má nejmíň 116 obětí, včetně 113 na palubě
Supriatna AFP řekl, že v letadle bylo 101 pasažérů a dvanáctičlenná posádka a nikdo z nich nepřežil. „Ne, ne. Žádní přeživší. Právě se vracím z místa,“ citovala agentura slova mluvčího armády.
Místní úřad pro záchranné práce a hledání nezvěstných osob předtím uvedl, že o život přišly nejméně tři osoby, které se nacházely v prostoru, kam se havarovaný letoun zřítil. Podle AFP ale hned upozornil, že tento údaj se může zvýšit.
Agentura s odvoláním na sdělení pracovníků jedné z nemocnic v Medanu rovněž napsala, že z trosek byla doposud vytažena těla 84 obětí neštěstí a byla převezena do márnice. Podle dosavadních informací médií jsou zhruba tři desítky mrtvých identifikovány.
Letoun typu C-130B Hercules, který byl v provozu od roku 1964, mířil z vojenské základny v Medanu k odlehlému souostroví Natuna. Pilot žádal o návrat na základnu kvůli problémům s motorem. „Letadlo se zřítilo ve chvíli, kdy se otáčelo kvůli návratu na letiště,“ uvedl Supriatna. V letadle cestovali i rodinní příslušníci vojáků a mezi oběťmi je přinejmenším jedno dítě.
Indonéská televize odvysílala záběry hořících trosek letadla, zničených aut a částečně poškozených budov. Z místa neštěstí stoupal černý kouř. „Těla se nacházejí v troskách letadla i v budovách,“ řekl agentuře AFP místní policejní představitel.
„Letadlo nám několikrát proletělo nad hlavou, opravdu nízko,“ uvedla Elfrida Elfiová, recepční v hotelu Golden Eleven. „Pak jsme viděli oheň a černý dým. Po třetím přeletu narazilo do střechy hotelu a vybuchlo,“ dodala. Stroj podle ní zasáhl i masážní salon, kde v tu dobu bývá hodně klientů.
Rekord Indonésie v leteckých katastrofách
Podle agentury AP je to již podruhé za posledních deset let, co na obydlenou čtvrť v třetím nejlidnatějším indonéském městě Medanu spadlo letadlo. V září 2005 se krátce po startu z letiště Polonia v Medanu zřítil Boeing 737 společnosti Mandala Airlines. Zahynulo tehdy 143 lidí, z toho 30 na zemi.
Indonéské letectvo preventivně pozastavilo lety svých osmi zbývajících strojů C-130B Hercules.
Dnešní neštěstí podle agentury Reuters opět poukázalo na smutný indonéský rekord v leteckých katastrofách, za které může především zastaralý letecký park. Evropská unie mezi lety 2007 a 2009 dokonce zakázala přelety indonéských letadel nad svým územím. Poslední civilní letecké neštěstí se stalo v prosinci, když se zřítil letoun společnosti AirAsia na cestě ze Surabaye do Singapuru. Zahynulo 162 lidí. Od roku 2008 se zřítilo už pět strojů indonéského letectva.