Pád letadla u sibiřského města Ťumeň nepřežilo nejméně 32 lidí | E15.cz

Pád letadla u sibiřského města Ťumeň nepřežilo nejméně 32 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO, FOTOGALERIE) Nedaleko ruského sibiřského města Ťumeň se dnes krátce po startu zřítilo letadlo se 43 lidmi na palubě. Nehodu podle místní pobočky ministerstva pro mimořádné situace přežilo 11 lidí, zbylých 32 zahynulo. Všichni přeživší byli hospitalizováni, někteří jsou podle agentury RIA Novosti v kritickém stavu. Mezi cestujícími nebyli žádní cizinci.

Na palubě dvoumotorového turbovrtulového stroje ATR-72 společnosti UTair, který směřoval do západosibiřského Surgutu, bylo 39 pasažérů a čtyři členové posádky. Podle ruských agentur celá posádka, oba piloti a dvě letušky, při neštěstí zahynula. Pasažérů mělo být původně 40, jeden se však na letiště nedostavil, a to mu zřejmě zachránilo život.

Kontrolní věž ztratila s letadlem kontakt takřka ihned po startu z ťumeňského letiště Roščino. Podle informací vyšetřovatelů se stroj bezprostředně po vzletu pokusil o nouzové přistání. Trosky letounu, který se zřítil asi 30 kilometrů od města a rozlomil se na tři části, se po pádu vzňaly.

O katastrofě bylo informováno nejvyšší vedení země včetně premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva. Mluvčí Kremlu oznámil, že Medveděv kvůli havárii přeložil na úterý své dnešní setkání s představiteli neparlamentních opozičních stran.

Úřady prozatím neoznámily, co mohlo být příčinou neštěstí. Prověřují dvě hlavní vyšetřovací verze, kterými jsou porucha motorů a chyba pilotáže. Počasí údajně na neštěstí vinu nemělo.

Podle agentury ITAR-TASS se na vyšetřování katastrofy budou podílet experti z Francie, kde byl letoun ATR vyroben, Kanady, kde sídlí výrobce motorů, a Británie, kde bylo letadlo zaregistrováno.

Nalezené přeživší přepravili záchranáři helikoptérami do ťumeňské nemocnice. Na místě havárie zasahuje asi stovka lidí. Ze Surgutu, kam mělo letadlo letět, budou do Ťumeně přepraveni příbuzní obětí v doprovodu psychologů.

Středisko záchranných operací oznámilo, že obě černé skříňky byly nalezeny. O jejich stavu se agentury nezmiňují. Toto záznamové zařízení je nicméně konstruováno tak, aby zkázu letadla přečkalo. Ještě není jasné, zda se odborníci pokusí rozšifrovat záznamy ze skříněk v Ťuměni či v Moskvě.

Jedna z posledních nehod letadla ATR se stala v listopadu 2010 na Kubě, zahynulo všech 68 lidí na palubě. Vyšetřovatelé tehdy za příčinu havárie označili kombinaci špatného počasí a špatných rozhodnutí posádky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.