Hongkong: Mediálního magnáta a kritika Číny Jimmyho Laie zatkla policie | e15.cz

Policie zatkla hlas hongkongské demokracie Jimmyho Laie

Mediální magnát Jimmy Lai
Mediální magnát Jimmy Lai
• 
ZDROJ: Reuters
Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dnešek se podle názorů hongkongské opozice zapíše do dějin tohoto státu coby „den, kdy zemřela svoboda tisku“. Místní policie zatkla mediálního magnáta Jimmyho Laie. Majitel bulvárního deníku Apple Daily a zarytý kritik Pekingu je dosud nejvýznamnější veřejně známou osobností z tábora hongkongské demokratické opozice, proti které zakročily čínské úřady, uvedla agentura Bloomberg.

Jimmy Lai byl zatčen na základě nového bezpečnostního zákona platícího od konce června v pondělních ranních hodinách středoevropského času spolu se šesti dalšími muži, mezi nimiž byli i magnátovi synové Ian a Timothy.

Dvousetčlenný policejní tým provedl razii v redakci Laiova deníku Apple Daily, přičemž zátah ještě není u konce a očekává se, že zatýkání bude pokračovat. Známý oponent čínské autoritářské vlády je podezřelý ze „spolupráce s cizími silami, přípravy spiknutí a z podvodu,“ uvedla agentura Reuters.

Mediální magnát byl vyfotografován, jak je v doprovodu strážníků odváděn v poutech ze svého domu. Když byl přítomnými reportéry požádán o komentář, odpověděl jen: „Co mohu komentovat? Chtějí mě zatknout.“ Policie si z Apple Daily rovněž odnesla 25 krabic s blíže nespecifikovanými důkazními materiály.

Akcie Laiovy vydavatelské společnosti Next Digital dnes zaznamenaly po ranním poklesu prudký nárůst až o neuvěřitelných 344 procent na 0,4 hongkongského dolaru, tedy asi 1,15 koruny poté, co demokratičtí aktivisté vyzvali uživatele sociálních sítí, aby na protest proti zátahu v Apple Daily ve velkém nakupovali firemní emise.

Živé záběry ze zatčení sledovaly desetitisíce diváků on-line. Ačkoli se policejní zákrok proti největším prozápadním novinám v Hongkongu očekával a Lai by měl být údajně brzy propuštěn na svobodu, událost vzbudila v metropoli silnou odezvu a už teď je označována odborníky za jeden z klíčových momentů dlouhodobého napětí v regionu.

Například podle koordinátora Výboru na ochranu novinářů pro Asii Stevena Butlera se naplňují „nejhorší obavy, že hongkongský bezpečnostní zákon bude užíván k potlačení prodemokratických názorů a omezení svobody tisku“.

Mluví se rovněž o porušení zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování se až do roku 2047 Čína zavázala, když před 23 lety převzala správu nad Hongkongem od Velké Británie. Opoziční aktivista Eddie Chu Hoi-dick nazval událost „prvním krokem čínské vlády k umlčení hongkongských médií“.

Zásah proti Apple Daily je západními státy považován za reakci Pekingu na nedávno uvalené americké sankce vůči jedenácti čínským vládním činitelům včetně správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

V minulých týdnech bylo v Hongkongu zatčeno 15 dalších jedinců včetně čtyř osob ve věku mezi 16 a 21 lety kvůli příspěvkům na sociálních sítích. Místní úřady také pátrají po šesti prodemokratických aktivistech, kteří jsou na útěku.

Jimmy Lai (71)
  • Je hongkongský podnikatel s britským občanstvím.
  • V roce 1995, tedy dva roky před předáním Hongkongu Číně, založil bulvární deník Apple Daily, který je jakousi variací na britský The Sun či americký USA Today.
  • Navzdory zaměření na takzvaně společenská témata se daný list stal během posledních dvou dekád jedním z hlavních kritiků komunistické Číny.
  • Lai otevřeně podporuje prodemokratická hnutí. V minulosti třeba nechal tisknout protivládní letáky, které si lidé mohli vytrhnout z novin a vzít s sebou na demonstraci.
  • Magnát je také známý blízkými vztahy s americkými pravicovými politiky.
  • Čínská státní média jej pravidelně označují za „moderního zrádce“ a jednoho z „gangu čtyř“, jenž stojí za neklidnou politickou situací v současném Hongkongu. Kromě Jimmyho Laie to jsou politička Anson Čchan, soudce a politik Martin Lee a právník a politik Albert Ho.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video