Pomalé zlepšování vztahů? Americká diplomacie se vrací do Ruska
Jak poznamenává agentura AFP, další výjimečná schůzka následovala v pondělí v Moskvě, kam přijela ministrova náměstkyně Victoria Nulandová jednat o Ukrajině. Současně se v ruské metropoli objevil i zmocněnec americké vlády pro Sýrii, aby jednal o případném politickém řešení situace v této válkou rozvrácené zemi.
Oba staří nepřátelé ze studené války procházejí od roku 2012 nejhorší diplomatickou krizí od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. A tak pouhá Kerryho přítomnost v Rusku - první za dva roky v ministerské funkci - znamenala sama o sobě výraznou změnu tónu i ukázku přání Washingtonu znovu s Moskvou jednat.
Čtyřhodinovému rozhovoru mezi Putinem a Kerrym na pobřeží Černého moře předcházela stejně dlouhá schůzka amerického ministra s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. „Jednání jsou to velmi důležitá (…), protože udržují komunikační kanál s Rusy otevřený,“ uvedla expertka Fiona Hillová.
Americká diplomatická iniciativa nicméně nepřinesla žádný průlom, neokonzervativní kruhy se jí dokonce drsně vysmály: Kerry prý tisku neříkal nic než „klišé“ a hrátky „tautologie“, což znamenalo „Putinovo diplomatické vítězství.“
Had frank discussions with President #Putin & FM #Lavrov on key issues including #IranTalks, #Syria, #Ukraine. pic.twitter.com/KDHrXgB0oH
— John Kerry (@JohnKerry) May 12, 2015
Jen gesto vůči Rusům, říká analytik
Rovněž analytik Joerg Forbrig si myslí, že návštěva to byla velmi symbolická, avšak málo obsažná. Podle něj šlo spíše o „americké gesto vůči Rusům“. Expert si také myslí, že i přes více než dvouleté napětí, zhoršené konfliktem na Ukrajině, se Spojené státy nikdy nechtěly úplně rozejít s Ruskem: „Američané si uvědomují, že existují problémy, které by měli řešit s Rusy,“ řekl s tím, že jde především o íránský jaderný program a válku v Sýrii.
„I Rusko chce a potřebuje zůstat ve hře na Blízkém východě,“ dodává Hillová.
V Soči Kerry ocenil, že může mluvit „přímo s těmi, kdo činí velká rozhodnutí“ ohledně ukrajinské krize. Pochvaloval si také „jednotu“ a „spojenectví“ USA a Ruska ohledně íránské jaderné otázky. Lavrov, který se nikdy během uplynulých dvou let nepřestal s Kerrym pravidelně vídat, odpověděl, že ministrův přílet umožnil „lépe se pochopit“.
Dohoda v Sýrii, spolupráce v Íránu
Obě země, které dlouho zaujímaly protilehlé pozice v syrské krizi, se dokázaly na konci roku 2013 domluvit na zničení chemických zbraní Damašku. Po několika marných pokusech o diplomatické urovnání krize jednal v Moskvě americký zmocněnec pro Sýrii Daniel Rubinstein s vysokými ruskými představiteli „o způsobu, jak vytvořit podmínky pro skutečný a trvalý politický přechod“ v Sýrii, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.
V íránské otázce Rusové a Američané spolupracují ruku v ruce, aby společně s dalšími velmocemi do konce června uzavřeli s Íránem dohodu, která umožní omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení sankcí.
Zdá se také, že se utišuje ovzduší americko-ruského nepřátelství kvůli Ukrajině. Náměstkyně Nulandová, o které se říká, že zastává krajně proukrajinské a protiruské pozice, žádala v pondělí v Moskvě o „skutečné“ uplatňování příměří na východě Ukrajiny.
Nicméně podle Hillové je ještě „příliš brzy, než aby se dalo mluvit o novém začátku“, v narážce na „nový začátek“ americko-ruských vztahů v roce 2009 v éře prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva.