Porošenko: Ukrajina nestojí o jaderné zbraně

„Bylo by to absolutně neodpovědné,“ odpověděl Porošenko na otázku, zda země stojí o jadernou výzbroj. „Věřte, že posílení bezpečnosti ve 21. století nezaručuje jaderný potenciál. Je to technologie 20. století. Vítězství nad agresorem spíš zaručí jednota ukrajinského národa,“ řekl prezident.
Budapešťské memorandum podepsali nejvyšší představitele USA, Británie a Ruska. Signatáři se tehdy zavázali mimo jiné respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic. Tento závazek podle Kyjeva i podle západních států Rusko hrubě porušilo anexí ukrajinského Krymu a podporou vzpoury východoukrajinských radikálů.
Rada bezpečnosti selhala při řešení konfliktu
Porošenko se rovněž postavil proti existujícímu mezinárodnímu bezpečnostnímu systému a prohlásil, že v úsilí o řešení konfliktu v Donbasu Rada bezpečnosti OSN selhala.
„Musíme si otevřeně a přímočaře přiznat, že konflikt na východě Ukrajiny prokázal neúčinnost poválečného globálního systému bezpečnosti včetně Rady bezpečnosti OSN. Stalo se tak proto, že jeden ze stálých členů s právem veta je agresorem,“ řekl prezident.
Mezinárodní společenství podle Porošenka musí nyní nalézt nový systém, který bude schopen lépe zvládat nebezpečná ohniska světového napětí.