Portugalci vyšli do ulic, doprava v Lisabonu kolabovala | E15.cz

Portugalci vyšli do ulic, doprava v Lisabonu kolabovala

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Portugalsko dnes ochromila očekávaná generální stávka. Hromadná doprava ve městech téměř neexistovala, podle odhadů ale byl protest mnohem slabší, než loňská celonárodní stávka.

Stávku svolala CGTP, největší odborová organizace v zemi. Na rozdíl od předchozích akcí se k ní žádný další svaz nepřidal. Portugalské odbory totiž rozděluje otázka, zda podpořit vládní reformu pracovního trhu. Druhá největší odborová centrála UGT s vládou podepsala dohodu o usnadnění propouštění zaměstnanců, CGTP tuto smlouvu odmítla. Vláda tvrdí, že reforma zvýší konkurenceschopnost portugalských výrobků na zahraničních trzích.

Podle CGTP měla stávka mezi pracujícími silou odezvu, konkrétní počty účastníků ale neuvedla. Její předák Armenio Cardlos srovnání listopadovým celonárodním protestem odmítá, protože tehdy bylo bez práce méně lidí než dnes. „Práci dnes nemá 1,17 milionu lidí a 2,7 lidí žije v chudobě,“ řekl Carlos, podle nějž se situace zhoršuje.

Protest ochromil dopravu v hlavním městě Lisabonu. Do práce nenastoupili zaměstnanci metra, které tak zůstalo uzavřené. Autobusy a vlaky jezdily jen sporadicky. Kvůli tomu, že lidé museli jet do práce auty, se tvořily dlouhé kolony. Někteří žáci dnes mohli zůstat doma a v těch školách, které otevřely, se obvykle nevyučovalo.

Odbory uvedly, že ke stávce se přidali i popeláři a zaměstnanci přístavů. Stávka se ale například úplně vyhnula největšímu portugalskému vývozci, místní továrně koncernu Volkswagen.

Mezi zahraničními investory roste přesvědčení, že Portugalsko bude muset kvůli splácení dluhopisů požádat o další finanční pomoc. Vláda se tyto domněnky pokouší vyvrátit, vydala ale jen opatrné prohlášení, podle nějž sama o žádné další peníze nepožádá. Evropská unie slíbila, že v případě potřeby zemi poskytne další podporu. Jedinou podmínkou je plnění podmínek současné pomoci, což především znamená provádět nepopulární rozpočtové škrty.

Podle CGTP ale úspory nefungují, pouze vytvářejí další chudobu. „Úsporná opatření nezabrala v Řecku a nezaberou ani v Portugalsku,“ prohlásil Carlos. Podle Eurostatu letos portugalská ekonomika zpomalí o 3,3 procenta, loni klesla o 1,6 procenta. Nezaměstnanost v lednu dosáhla 14,8 procenta.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.