Povstalecké skupiny z okolí Damašku mezi sebou vyjednaly příměří

Damašek, Sýrie,

Damašek, Sýrie, Zdroj: CTK

Dvě povstalecké skupiny bojující mezi sebou v blízkosti Damašku vyjednaly příměří. Neshod mezi těmito povstalci podle agentury Reuters využila syrská vláda a snažila se dobýt zpět oblast Ghúta, kterou povstalci ovládají. V bojích v Ghútě zemřely od dubna podle agentury Reuters desítky lidí.

Dohoda mezi skupinami Džajš Islám a Fajlak ar-Rahman vznikla v úterý v Dauhá a na její uzavření dohlížel hlavní koordinátor opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb. Džajš Islám je součástí HNC, účastnila se syrských mírových rozhovorů, které se konaly v Ženevě, a patří k největším povstaleckým organizacím působícím v blízkosti Damašku.

V boji proti Džajš Islám podle Reuters podporovala organizaci Fajlak ar-Rahman radikální fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu.

Syrská armáda pravidelně ostřeluje pozice povstalců v Ghútě a minulý týden podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zaznamenala největší letošní úspěchy v této části Sýrie.

Dohoda z Dauhá přepokládá zastavení bojů mezi povstalci, propuštění zajatců, otevření silnic pro civilisty a navrácení civilních institucí do rukou původní správy. Strany se také zavázaly, že ukončí štvavou kampaň v médiích.

Ruská armáda pozastavila útoky

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes řekl, že ruská armáda, zapojená do bojů v Sýrii od loňska, pozastavila útoky, aby dala čas povstaleckým skupinám jasně se distancovat od teroristů.

V minulých dnech se prý na ruské koordinační středisko v Sýrii obrátilo několik ozbrojených skupin z oblasti Halabu a Damašku se žádostí pozastavit útoky a umožnit těmto skupinám oddělit se od radikálů.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří, jež je ale obnovenými boji ohroženo. Netýká se teroristických skupin jako Islámský stát a An-Nusra.

Polovina civilistů má potraviny

Podle dnes zveřejněné zprávy OSN se potravinová pomoc dostala již k polovině civilistů, kteří uvízli v obléhaných syrských městech. Stále je toho ale potřeba udělat mnohem víc, aby se pomohlo 13,5 milionům lidí, kteří jsou v nouzi, sdělila OSN.

Ve zprávě předložené Radě bezpečnosti OSN se mimo jiné píše, že navzdory klidu zbraní v dubnu přibylo bojů, došlo k nárůstu počtu civilních obětí a zvýšil se počet zničených nemocnic, tržišť a škol. Potravinová pomoc se nyní dostala k více než 200 tisíc lidí v obléhaných oblastech, což znamená ke 41,9 procentům. Z 35 konvojů s pomocí plánovaných na květen, které by měly dostat pomoc k 904 750 lidí, jich syrská vláda zatím povolila 14, dalších osm pak za určitých podmínek.