Přebytek zahraničního obchodu v dubnu vzrostl na 19,9 miliardy korun | E15.cz

Přebytek zahraničního obchodu v dubnu vzrostl na 19,9 miliardy korun

eurové bankovky
eurové bankovky
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahraniční obchod Česka v dubnu skončil podle předběžných výsledků v přebytku 19,9 miliardy korun, který byl meziročně o 4,2 miliardy korun vyšší. Příznivý vliv mělo snížení deficitu v obchodě s minerálními palivy a také s chemickými výrobky. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Schodek v obchodě s minerálními palivy podle statistiků klesl o 6,6 miliardy korun a u chemických výrobků o 1,1 miliardy. Kladně na celkový výsledek působil také růst přebytku u surovin o 0,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv naopak měl pokles přebytku u strojů a dopravních prostředků o 1,7 miliardy korun a také u polotovarů a materiálů o 1,2 miliardy. V obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím se přebytek snížil o miliardu korun.

Vývoz se proti loňskému dubnu zvýšil o 5,8 procenta na 281,6 miliardy korun. Stoupl také dovoz, a to o 4,5 procenta na 261,7 miliardy korun. Přebytek zahraničního obchodu se státy Evropské unie v dubnu meziročně stoupl o 4,8 miliardy na 54,5 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 0,3 miliardy na 33,3 miliardy korun.

Graphical visualization of Czech Republic Imports Czech Republic Exports

„Pokud je ve zveřejněných číslech nějaké negativní překvapení, je jím relativně nízký meziroční přírůstek exportu. S ohledem na stagnující vývoj globálního obchodu se ovšem jeví český růst exportu o 5,8 procenta v národní statistice, respektive o 7,0 procent v přeshraniční statistice, jako úctyhodný výsledek,“ dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj je také patrné, že čeští exportéři neztrácejí svou konkurenceschopnost a dokážou si ukrojit z globálního koláče exportní poptávky větší díl.

Za první čtyři měsíce roku se přebytek zahraničního obchodu České republiky zvýšil proti stejnému období loni o sedm miliard na 78,2 miliardy korun. Vývoz meziročně stoupl o 7,4 procenta, dovoz vzrostl o 7,2 procenta.

Nebýt poklesu cen ropy, obchodní bilance by si pohoršila

„Ačkoliv jsme čekali lehce menší přebytek, počítali jsme naopak s vyššími tempy importu a exportu, které dosahují meziročních 4,5 procenta, respektive 5,8 procenta. Nebýt přitom poklesu cen ropy viděli bychom místo meziročního zlepšení obchodní bilance o 4,2 miliardy naopak meziroční zhoršení o zhruba 2,4 miliardy korun,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„Celkově lze říct, že jsou data o české zahraničním obchodě konsistentní s pozicí rostoucí české ekonomiky, známky další akcelerace jejího růstu ale viditelné nejsou,“ dokončil Sobíšek.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.