Předseda EP Schulz vyzval k přijetí jednotné azylové politiky | E15.cz

Předseda EP Schulz vyzval k přijetí jednotné azylové politiky

Předseda EP Schulz vyzval k přijetí jednotné azylové politiky
Martin Schulz
• 
ZDROJ: europarl.europa.eu

ČTK

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zahájil plenární zasedání ve Štrasburku výzvou k přijetí jednotné evropské azylové politiky a odmítnutím budování bariér na hranicích. Schulz tak předznamenal pravděpodobně hlavní téma zářijové schůze europarlamentu, která se bude konat do čtvrtka.

Schulz upozornil, že plenární zasedání se koná v době, kdy lidé umírají při útěku do Evropy. Evropa podle něj stojí před historickou zkouškou, protože na kontinentě „hledají statisíce lidí ochranu před válkou a pronásledováním“. „Mnozí přitom přicházejí o život, muži, ženy a děti se dusí v nákladních vozech a topí se ve Středozemním moři,“ připomněl sociální demokrat Schulz.

Nepřímo ale kritizoval postoj některých zemí EU, když rozhodně odsoudil například stavění zdí. Uprchlíci se však podle šéfa europarlamentu nenechají odradit mořem, ani zdmi, protože utíkají před zločinci nebo teroristy z takzvaného Islámského státu (IS). Na tuto globální výzvu podle Schulze nelze reagovat jednotlivými národními přístupy. „Potřebujeme společnou azylovou a uprchlickou politiku,“ prohlásil Schulz.

Musí být zohledněny obavy občanů EU

Šéf EP zároveň připustil, že musí být zohledňovány také obavy evropských občanů. „Ne každý, kdo klade kritické otázky, je proti uprchlíkům,“ zdůraznil Schulz. Evropský parlament se bude migrační krizí zabývat především v úterý a ve středu. Na programu je i návrh Evropské komise na rozdělení prvních 40 tisíc migrantů, kteří do Evropy zamířili přes Itálii a Řecko.

Očekává se přitom, že parlament podpoří mechanismus závazných kvót k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy. S tím však nesouhlasí především země visegrádské čtyřky, tedy i Česká republika. Podle Schulze by měl ve středu i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve své zprávě o stavu Evropské unie představit návrh na trvalý mechanismus na přerozdělování uprchlíků.

ALDE: Kde je Tusk?

Šéf liberální europarlamentní frakce ALDE Guy Verhofstadt Schulze vyzval, aby přiměl k vystoupení k zřejmě nejpalčivějším problému dnešní EU také předsedu Evropské rady, bývalého polského premiéra Donalda Tuska. „Je pro mě nepochopitelné, že Tusk zjevně nechápe svou podstatnou roli, kterou má sehrát při řešení této krize,“ řekl Verhofstadt, který patří k nejplamennějším řečníkům v Evropském parlamentu.

Tusk by se proto měl přinejmenším postavit před Evropský parlament a vysvětlit, „proč členské státy EU zcela selhaly ve snaze dospět ke společnému postoji“. Prezidentovi EU šéf liberálů vytkl, že odmítá uspořádat mimořádný summit k největší humanitární katastrofě v dějinách EU. „Je nepřijatelné, že odmítá dělat svoji práci,“ prohlásil Verhofstadt.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!