Při útoku v Tunisu zemřelo dvaadvacet lidí, dvacet turistů

18:17 - Počet mrtvých údajně vzrostl na 22, tuniský ministr zdravotnictví potvrdil, že někteří ze zraněných zemřeli v nemocnici.
The death toll after the Tunis museum attack has risen to 22, a Tunisian official confirms to @abc @LouiseDewast
— Joshua Hoyos (@JoshuaHoyos) 18. Březen 2015
18:08 - Tuniští zákonodárci, kteří byli kvůli zásahu policie zhruba přes hodinu „uzamčení“ v bezpečném křídle paláce Bardo, jako vzdor terorismu alespoň zpívali národní hymnu. Útok teroristů přišel v okamžik, kdy poslanci projednávali nový protiteroristický zákon.
17:02 - Čeští turisté by podle českého velvyslanectví v Tunisku mezi oběťmi být neměli.
16:26 - „Útočníků bylo celkem pět“, uvedl tuniský prezident Beji Caid Essebsi
16:18 - Mezi oběťmi jsou údajně hlavně Italové, Němci, Poláci a Španělé… bližší detaily však zatím nejsou známé…
16:16 Tuniský prezident Beji Caid Essebsi přerušil jednání bezpečnostní rady a zamířil na místo útoku, aby se setkal s raněnými.
#BCE left the meeting of the security Crisis cell to visit the injured victims of the attack
#Bardo #AttaqueBardo pic.twitter.com/dL6bErAT1B
— Beji Caid Essebsi (@BejiCEOfficial) March 18, 2015
16:04 - Akce dvou ozbrojenců v Tunisku je krvavější, než se zdálo. Reuters citovala tamního ministerského předsedu, podle kterého zemřelo 17 turistů, jeden policista a jedna zaměstnankyně muzea. Policie zabila dva útočníky.
15:33 - Všichni rukojmí byli osvobozeni, při akci zemřel jeden policista a oba útočníci. Již předtím zemřelo 7 turistů a jedna Tunisanka, zaměstnankyně muzea. Konec akce potvrdilo tuniské ministerstvo vnitra. Policie má prý již vše pod kontrolou.
Update: Operation to free the remaining hostages at the Bardo Museum in Tunis is over,8 Foreign tourist, 2 terrorist, 1 Police killed.
— News_Executive (@News_Executive) 18. Březen 2015
15:13 - podle dosavadních informací byli při útoku zranění dva Italové (podle agentury ANSA) a tři Poláci (potvrdilo polské ministerstvo zahraničí). Národnost mrtvých turistů zatím nikdo nepotvrdil
15:11 - Tunis je v šoku. Podle mnohých jde o historicky první takový útok na civilní obyvatelstvo. Dosavadní násilnosti cílily výhradně na vojenské cíle.
14:55 - Podle stanice FR24 útočníci drží 10 rukojmích
14:44 - Podle korespondentky televize Al Jazeera jde o výsledek postupně se vyhrocující situace v Tunisu. Podle jejích informací aktuálně více než tři tisíce Tunisanů bojuje pod vlajkou IS. V Tunisu je také přítomná silná komunita Libyjců (kolem 3,5 milionu).
14:42 - „Více než sto turistů bylo z muzea evakuováno. Zatím není jasné, kolik jich tam zůstalo,“ uvedl v projevu mluvčí tuniského ministra vnitra Mohamed Ali Aroui.
14:38 - Některá média začínají spekulovat o tom, že terčem útoku nemuseli být turisté, ale samotné muzeum Bardo/Bardú, které je proslulé velmi rozsáhlými sbírkami římských mozaik - extremisté z IS totiž v poslední době v rámci své propagandy ničili antické památky
14:27 - Mnozí uživatelé Twitteru odkazují na mluvčího ministra vnitra, podle kterého již byli rukojmí osvobozeni, operace proti ozbrojencům pokračuje
Interior Ministry spokesman confirms hostages have been freed, but the operation is still ongoing. 6 reported injuries. #Tunisia #Bardo
— Oussama Kardi (@OussamaKardi) March 18, 2015
Policejní jednotky zasahují před budovou muzea
Útok podle televize Al-Jazeera spáchali minimálně dva lidé převlečení za vojáky. Úřady se domnívají, že se stále nacházejí v budově. Tuniský parlament byl v průběhu útoku uprostřed svého zasedání.
Tuniské jednotky rychlého nasazení prý nyní obkličují místo útoku.
„Je tam jeden, možná několik ozbrojených mužů. Bylo slyšet palbu a jsou možná nějací rukojmí,“ uvedl jeden poslanec na Twitteru.
Někteří uživatelé Twitteru tvrdí, že toto je fotografie rukojmích zadržovaných v muzeu
Children are also locked inside the museum #Tunisia pic.twitter.com/PLj53mxLen
— Michael Horowitz (@michaelh992) March 18, 2015
Tunisko bylo první zemí, kde se lidé začali bouřit proti své vládě a tamní události zahájily takzvané arabské jaro, které pak pokračovalo v roce 2011 v dalších státech. Ačkoli Tunisko z revolučních událostí vyšlo jako jedna z nejstabilnějších zemí, v poslední době média upozorňují, že několik tisíc Tunisanů odešlo bojovat pod vlajkou Islámského státu do Sýrie a Iráku. V Tunisku dlouhodobě působí extremisté napojení na Al-Káidu a země má potíže na libyjské hranici, přes kterou přicházejí radikálové z rozvrácené Libye.