Protiimigrační pochod v Chemnitzu skončil předčasně, demonstranti se střetli s policií | E15.cz

Protiimigrační pochod v Chemnitzu skončil předčasně, demonstranti se střetli s policií

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Situace ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) se dnes večer vyhrotila, když se účastníci protiimigrační demonstrace střetli s policií. Organizátoři pochod ukončili předtím, než došel do cíle. Podle policie vypršel čas, který měli pořadatelé na demonstraci vyhrazený. Situace na místě je nepřehledná.

Pochodu organizovaného protiimigračním hnutím Pegida a protestní stranou Alternativa pro Německo (AfD) se zúčastnilo zhruba šest tisíc osob. Kolem 2500 lidí se zase sešlo na akci proti neonacismu. Na dění ve městě dohlížejí stovky policistů. Manifestace souvisejí s vraždou pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny, z níž jsou podezřelí dva mladí muži z Iráku a Sýrie.

Začátek pochodu byl o několik desítek minut opožděn a nakonec byl zastaven před památníkem Karla Marxe. Policie vyzvala demonstranty, aby šli domů, a zabránila jim policejními dodávkami v dalším pochodu. Část demonstrantů policejní blok prolomila a pokračovala.

Došlo i k drobným střetům demonstrantů s novináři. Demonstranti je obviňovali ze lži a křičeli hesla jako "My jsme národ".

Dnešní sérii demonstrací v Chemnitzu zahájil dopolední mírový pochod, kterého se účastnilo pár desítek lidí. Akce pokračovaly odpoledním setkáním asi 1500 lidí na manifestaci pravicového hnutí Pro Chemnitz a zhruba 2500 osob na protestu proti krajní pravici.

Příznivci hnutí Pro Chemnitz, jejichž pondělní demonstrace skončila výtržnostmi a útoky na přistěhovalce, se kolem 16:00 sešli u nejznámějšího monumentu čtvrtmilionového města - památníku Karla Marxe. Řada z nich s sebou měla německé vlajky a opakovaně skandovala hesla jako "My jsme národ" nebo "Merkelová musí pryč".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video