Protiněmecké nálady kvůli krizi propukají i v Itálii | E15.cz

Protiněmecké nálady kvůli krizi propukají i v Itálii

Il Giornale
Il Giornale
• 
ZDROJ: Il Giornale

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Napružení vůči Německu už zdaleka nejsou jen Řekové, prohlubující se krize vede k ostrým výpadům vůči sousedovi i ze strany Italů. Upozornil na to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), podle něhož se v italském tisku množí slovní útoky na Berlín a pozadu nezůstávají ani italští politici. Stejně jako nespokojená řecká média přitom s oblibou připodobňují Němce a jejich představitele k nacistům.

Dosavadním vrcholem nynější protiněmecké kampaně v Itálii byl podle FAZ páteční titulní článek listu Il Giornale nazvaný Čtvrtá říše, jímž deník spoluvlastněný bratrem bývalého premiéra Silvia Berlusconiho odkazoval na hitlerovskou takzvanou Třetí říši. „Ani po druhé světové válce s miliony mrtvých nemají Němci stále dost,“ usoudil v něm šéfredaktor Alessandro Sallusti.

„Teď se vrátili, ale ne s kanony, nýbrž s eurem. Němci ho považují za svou věc, my musíme všechno přijmout a podřídit se novému císaři jménem Angela Merkelová, která nám chce nyní poroučet i doma,“ napsal Il Giornale v narážce na tlak Berlína vůči dluhovou krizí postiženým zemím eurozóny, aby zaváděly přísná úsporná opatření. Německo zároveň dává najevo odpor vůči některým opatřením prosazovaným jihoevropskými státy, jako jsou společné evropské půjčky.

„Němečtí nacisté nám chtějí dávat lekci z demokracie“

Německo-italskou debatu přiživil svým rozhovorem pro aktuální vydání magazínu Der Spiegel šéf římské vlády Mario Monti, který varoval před hrozícím rozpadem Evropské unie kvůli krizi v eurozóně a vyzval evropské vlády, aby jednaly nezávisleji na národních parlamentech. Němečtí politici to odmítli jako útok na demokracii, na což podle FAZ reagoval pravicově populistický italský list Libero poznámkou: „Němečtí nacisté nám chtějí dávat lekci z demokracie.“

Kancléřku Merkelovou nemá podle FAZ v lásce ani nejvýznamnější italský ekonomický deník Il Sole 24 Ore. Před časem kupříkladu napsal, že mezi šéfkou německé vlády a „nejkatastrofálnějším ze všech řeckých premiérů“ Jorgosem Papandreuem není žádný rozdíl. Merkelovou přitom obvinil, že svým otálením vyhnala náklady na nápravu současné krize do obrovské výše.

V komentářích listu se podle FAZ v souvislosti s Německem mluví o Velké Germánii, která chce mít všechno pro sebe, o tlaku na potrestání ostatních a o ignoranci hodnot, kterou jsou v sázce. Il Sole 24 Ore je přesvědčen, že „tato jednodimenzionální Evropa, skrz na skrz německá, je odsouzena ke zhroucení“.

Na Němce útočí i politici – zvlášť ti z Berlusconiho tábora

Němcům připisují vinu za současné ekonomické problémy Itálie a celé eurozóny také politici, nejčastěji představitelé Berlusconiho pravicové strany Lid svobody (PDL). Podle FAZ se už řadu měsíců snaží Italům vsugerovat, že italské obtíže by se jednoduše vyřešily tím, kdyby Merkelová souhlasila s garancemi pro Řím a nechala Evropskou centrální banku, aby mu poskytla další peníze.

„Německo je vzdorovité a bude za to potrestáno,“ prohlásil šéf stranické frakce PDL v Senátu Maurizio Gasparri. Bývalý ministr pro veřejnou správu Renato Brunetta stejně jako hlavní ekonom italského svazu podnikatelů Giorgio Squinzi tvrdí, že velký podíl viny na vysokých úrocích italských státních dluhopisů nese Berlín, neboť prý včas neuhasil krizi. Tyto a další sporné teze se přitom setkávají se souhlasem i u široké veřejnosti, podotýká FAZ.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video