Protivládní rebelové ze Syrizy by měli odstoupit, žádá řecký ministr | E15.cz

Protivládní rebelové ze Syrizy by měli odstoupit, žádá řecký ministr

řecké NE věřitelům
řecké NE věřitelům
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci i ministři za řeckou vládnoucí stranu Syriza by měli odstoupit, pokud nesouhlasí s vládní politikou reforem výměnou za finanční pomoc. Řekl to dnes řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Ministr v televizi Mega TV také uvedl, že nedávno zavedená omezení pohybu kapitálu zůstanou v platnosti nejméně dva měsíce, banky by se ale mohly otevřít už příští týden.

„Jestliže poslanec levicové strany nesouhlasí s politikou vlády, měl by se zachovat podle pravidel, a pokud opravdu velmi nesouhlasí, měl by na své křeslo rezignovat,“ uvedl ministr.

V noci na dnešek při hlasování řeckého parlamentu o plánu reforem, který vláda předložila mezinárodním věřitelům, se deset poslanců Syrizy vyslovilo proti nebo se zdrželo. Dalších sedm se hlasování nezúčastnilo.

Hlasování vyvolalo dohady o obměně vlády a předčasných volbách. Už v pátek pět poslanců a dalších činitelů Syrizy, kteří patří k nejkrajnější frakci této krajně levicové formace, vyzvali k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření, a zpochybnili tak nejnovější návrh vlády Alexise Triprase.

Jedním ze členů kabinetu, kteří pro reformy nehlasovali, byl ministr energetiky Panajotis. „Na jeho místě bych odstoupil,“ citovala Statchakise agentura Reuters.

Banky otevřou s omezením výběrů

Ministr také řekl, že banky by se v případě dohody s věřiteli měly otevřít v nejbližších dnech, v platnosti ale budou muset zůstat omezení výběru vkladů a zákaz převodů peněz do zahraničí. Tato opatření vláda zavedla před dvěma týdny, aby zabránila masovým výběrům a krachům peněžních ústavů. „Bude to platit ještě asi dva měsíce,“ řekl Statchakis.

Řecká vláda ve čtvrtek předala představitelům eurozóny reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření, podobná těm, která řečtí voliči v nedělním referendu s velkou převahou odmítli. Zástupci věřitelských institucí dnes označili návrh za základ pro jednání o novém záchranném programu a dnes o něm v Bruselu vyjednávají ministři financí eurozóny.

Další volby už letos?

Podle americké poradenské firmy Teneo Intelligence má premiér Tsipras čtyři možnosti, jak reagovat na neposlušnost ve vlastní straně:

- mohl by po dosažení dohody s věřiteli rezignovat a postarat se tak o nové volby; to by ovšem pro Řecko znamenalo tři až čtyři týdny nejistoty, což by mezi věřiteli vyvolalo obavy;
- mohl by vyměnit ty členy strany, kteří jeho požadavek v parlamentu nepodpořili (interní pravidla Syrizy předpokládají, že člen parlamentu se za určitých okolností vzdá křesla);
- mohl by se snažit o rozšíření vládnoucí koalice tím, že přizve k účasti ve vládě jednu nebo dvě opoziční strany, zejména Potami a Pasok;
- mohl by zvolit zvolit opatrný postup a vyměnit pouze dva zákonodárce, kteří se v parlamentu při hlasování nezdrželi, ale rovnou hlasovali proti vládnímu návrhu reforem.

List The Guardian soudí, že ať už bude postup Tsirase jakýkoli, je velmi pravděpodobné, že Řecko ještě letos čekají nové parlamentní volny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video