Průmysl v eurozóně klesl nejprudčeji za tři roky | E15.cz

Průmysl v eurozóně klesl nejprudčeji za tři roky

Německo, HDP, průmysl
Německo, HDP, průmysl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny se v červenci propadla nejprudším tempem za tři roky. Klesla výroba i nové objednávky, vyplývá to z výsledů průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Průmyslový sektor eurozóny se smršťoval jedenáctý měsíc v řadě, útlum se šíří z periferie eurozóny a dopadá stále silněji i na jádrové ekonomiky bloku.

Index zpracovatelské aktivity se snížil na rovných 44 bodů z červnových 45,1 bodu. Pokud se index nachází pod padesátibodovou hranicí, ukazuje to na pokles aktivity v odvětví. Index pro samotné Německo, které je největší ekonomikou eurozóny, se propadl rovněž na tříleté minimum 43 bodů.

Zpracovatelské podniky se podle společnosti Markit kvůli klesajícím zakázkám zaměřují na snižování nákladů, což vede k rušení pracovních míst. Nejvýraznější propouštění firma zaregistrovala v Německu, Francii, Itálii a Španělsku, uvedla BBC.

„Zpracovatelský sektor je zřejmě na cestě k tomu, aby se stal významnou brzdou hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Upozornil rovněž, že eurozóna nyní čelí návratu do hospodářské recese.

Hrubý domácí produkt eurozóny se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o 0,1 procenta. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že v celém letošním roce ekonomika klesne o 0,3 procenta. Ratingová agentura tento týden předpověděla pokles o 0,6 procenta. Zhoršila tak svou předchozí prognózu, která počítala se stagnací.

Průmyslová aktivita v Česku nepatrně stoupla

Aktivita v českém průmyslu se v červenci nepatrně zlepšila, když vzrostla na 49,5 bodu z červnových 49,4 bodu. Analytici čekali pokles průmyslové aktivity na hodnotu 47,5 bodu.

Výroba podle výsledků průzkumu stagnuje, nové zakázky a nákupy mírně klesají, ceny vstupů mírně klesají a zaměstnanost lehce stoupá.

„Zlepšení podnikatelského sentimentu signalizuje, že recese české ekonomiky dosáhla dna. Totéž naznačuje i oživení
spotřebitelské nálady. Zdá se, že příští měsíce ukážou stabilizaci ekonomické aktivity a postupné zlepšování ve čtvrtém kvartálu,“ míní Vojtěch Benda z ING Commercial Banking citovaný Reuters.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.