Putin: Rusko chce spolupracovat s EU i USA a má zájem o investice | E15.cz

Putin: Rusko chce spolupracovat s EU i USA a má zájem o investice

Putin: Rusko chce spolupracovat s EU i USA a má zájem o investice
Vladimir Putin,
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Rusko chce a nepřestane spolupracovat s Evropskou unií a Spojenými státy a má také zájem o zahraniční investice, proto bude otevřené světu. V projevu o stavu Ruské federace to v Moskvě prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Svá slova doprovodil návrhy opatření, která by znovu přitáhla kapitál do Ruska.

Zájem zahraničních investorů přislíbil šéf Kremlu podpořit řadou zvýhodnění, například daňovými prázdninami či za určitých podmínek i vyjmutím z finančních kontrol. Navrhl také zmrazení daní, jejichž úroveň by tak zůstala čtyři roky na současné úrovni.

Putin ve svém poselství zmínil, že Rusko si nevybralo cestu izolace a že chce se Západem i přes ukrajinskou krizi dále spolupracovat. Sankce, jimž Moskva čelí, označil za stimul pro ruské hospodářství. Zároveň již dříve připustil, že odvetná opatření škodí, a to i západním zemím.

Amnestie pro vracející se kapitál

Putin také navrhl vyhlášení amnestie na kapitál vracející se do Ruska. Lidé, kteří v jejím rámci peníze zpět do Ruska převedou, dostanou podle něj pevné záruky, že nebudou popotahováni po úřadech, nikdo se jich nebude na nic vyptávat a nikdo je nebude za nic stíhat.

Rusko se letos potýká se zvýšeným odlivem kapitálu, který je vedle propadu cen ropy, pádu rublu, slábnoucí domácí poptávky a dopadu západních sankcí jedou z příčin silného útlumu jeho ekonomiky. Ruští činitelé odhadují, že ze země tento rok odplyne hodně přes 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun).

Zásah proti spekulantům s kurzem rublu

Putin řekl, že vládu a centrální banku požádal, aby přijaly přísná opatření proti „spekulantům“ na devizovém trhu. Ruský rubl letos klesl o zhruba 40 procent a je jednou z nejslabších měn světa. Centrální banka před zhruba měsícem přestala jeho pohyb omezovat stanoveným pásmem a tento týden poprvé v novém režimu intervenovala proti jeho propadu.

Rubl v průběhu projevu nejprve zpevnil o dvě procenta na 52,2 RUB za dolar, Putinův projev jej ale silně rozkolísal. Poté, co Putin ostře kritizoval Západ a obvinil jej z rozpoutání ukrajinské krize, rubl výrazně klesl, po oznámení plánů na amnestii, zmrazení daní a další kroky na podporu ekonomiky ale oživil a pohyboval se kolem 53 rublů za dolar. Ve středu rubl klesl až na dosavadní rekordní minimum 54,91 RUB/USD.

Strach z pádu rublu jako v roce 1998

Stabilita měny bývala jedním z hlavních úspěchů Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998, kdy rok před Putinovým nástupem k moci pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Ruská ekonomika by mohla podle nejnovějšího odhadu vlády příští rok klesnout o 0,8 procenta a v případě nejhoršího scénáře až o čtyři procenta. Byla by to její první recese od globální krize v roce 2009. Vláda dosud čekala, že příští rok ekonomika vzroste o 1,2 procenta.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!