Rada Evropy odsoudila anexi Krymu. Dočasně Rusku odebrala hlasovací práva | E15.cz

Rada Evropy odsoudila anexi Krymu. Dočasně Rusku odebrala hlasovací práva

Sídlo Rady Evropy ve Štrasburku
Sídlo Rady Evropy ve Štrasburku
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: DaveOnFlickr via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moskva nemá do konce roku hlasovací práva v parlamentním shromáždění Rady Evropy. Rada tak reaguje na ruský zábor jihoukrajinského poloostrova Krym. Ruská delegace se v reakci na sankce rozhodla, že se nebude diskuzí na shromáždění zúčastňovat.

Již ve středu shromáždění v rezoluci důrazně odsoudilo ruskou anexi Krymu. Text možná obsahuje nejostřejší formulace, jaké orgán Rady Evropy kdy schválil, ruská parlamentní delegace naopak dokument označila za „nejostudnější rezoluci v dějinách Rady Evropy“.

Dnešní návrh, aby bylo Rusko do konce roku zbaveno hlasovacích práv, podpořilo 92 hlasů, proti jich bylo 74 a 19 se hlasování zdrželo. Středeční rezoluci podpořilo 154 poslanců, 26 jich bylo proti.

„Ani jediný argument, k němuž se Rusko uchyluje ve snaze ospravedlnit své akce, neodpovídá skutečnosti,“ píše se v rezoluci, podle níž je invaze na Krym a jeho následné připojení k Rusku jasným narušením mezinárodního práva a Charty OSN. Dokument odsuzuje také projevy separatismu, které ohrožují územní celistvost Ukrajiny a fungování jejích demokratických institucí.

Rada Evropy
Členy shromáždění je 318 poslanců ze 47 členských zemí Rady Evropy, mezi nimi 18 ruských zastupitelů. Organizace má od roku svého založení 1949 sídlo ve Štrasburku. Česko k Radě Evropy vstoupilo v roce 1991.

Ukrajinská krize staví bariéry, které zkomplikují život Evropy

Lubomír Zaorálek: Na ekonomickou válku je EU připravena lépe než Rusko

David Klimeš: Krym nebyl konec, ale začátek

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.