Řecko chce zrušit dva obří uprchlické tábory, migranti odmítají odejít

Migranti v obou provizorních táborech budou podle televize ERT vyzývání v arabštině, aby nastoupili do autobusů a nechali se odvézt do oficiálních uprchlických zařízení. Podobné pokusy již řecké úřady učinily, podařilo se jim ale odvézt jen málo lidí. V Pireu je nyní na 5000 běženců a v Idomeni kolem 12 tisíc.
Podle DPA někteří aktivisté v táborech radí uprchlíkům, aby provizorní tábory neopouštěli, jen tak prý mohou svět upozornit na svou situaci a prý pak budou moci odcestovat dál do Evropy. Balkánská trasa, po níž donedávna uprchlíci pokračovali z Řecka do střední a západní Evropy, je uzavřená. Její otevření si běženci v táboře Idomeni snaží vynutit mimo jiné tím, že již dva týdny blokují železniční trať mezi Řeckem a Makedonií. Dočasně též přerušují svými protesty provoz na důležité silnici E-75.
Uprchlíci začali žádat o azyl
Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.
Po pondělním vrácení prvních 202 migrantů do Turecka se dnes zřejmě další přesun běženců ani z ostrova Chios, ani z ostrova Lesbos nechystá. Informovala o tom DPA s odvoláním na řeckou televizi ERT. Podle regionální guvernérky pro ostrovy v Egejském moři Christiany Kalogirosové je důvodem změna chování uprchlíků, kteří nyní skoro všichni žádají o azyl. Takže se nejprve musí tyto žádosti projednat. Před dohodou EU s Tureckem v Řecku o azyl většinou nežádali a pokračovali dál do Evropy.
I přes zahájení vracení migrantů zpět do Turecka pokračují běženci v cestách do Řecka. Za posledních 24 hodin připlulo na ostrovy v Egejském moři podle řeckého krizového štábu 225 nových uprchlíků. Předchozí den jich bylo na 340, v neděli přes 500. Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 52 tisíc uprchlíků.