Řecko nepřesvědčilo investory, že krizi zvládlo
„Ačkoli se může některým investorům zdát roční úrok kolem osmi procent atraktivní, řeckým vládním dluhopisům bych se raději obloukem vyhnul, obdobně tak i akciím řeckých bank,“ varuje burziány větřící výhodné nákupy portfolio manažer Consequ Vojtěch Železný.
Probuzení řeckého hospodářství z dlouhotrvající letargie si podle něho vyžádá radikálnější kroky než jen prodloužení splatnosti dluhu a vstřícný postoj Evropské centrální banky. Jednou z pravděpodobných cest je podle ekonomů prominutí další části dluhu.
Řecké finanční trhy mezitím propadají skepsi. Ceny akcií na burze v Aténách jsou stejně drahé jako v létě 2012, kdy se ekonomikou naplno rozlily důsledky dluhové krize. Kdo z odvážlivců vsadil loni po dohodě s věřiteli na budoucnost řecké burzy, do dneška o desetinu přišel.
Ztráty a nejistá budoucnost lákají do země spíše než dlouhodobý kapitál krátkodobé spekulanty. S aténskými dluhopisy, které mají od ratingových agentur vesměs hodnocení junk, tedy prašivé, tak s oblibou obchodují především hedgeové fondy investující s vysokou mírou rizika.
Řecké akcie a dluhopisy|
„Jediný způsob, jak si může Řecko vybudovat důvěru kapitálu, je kompetentní management. A ten země prozatím jednoduše nemá,“ říká pro agenturu Reuters šéf finanční skupiny Japonica Partners Chris Magarian. Řecká ekonomika je zhruba o třetinu menší než v roce 2008, dluh dosáhl koncem loňského roku 176 procent ročního ekonomického výstupu země a vláda loni hospodařila se schodkem na prahu 13 miliard eur.