Řecko prý obcházelo věřiteli nařízené propouštění ve státním sektoru

Řecko, volby

Řecko, volby Zdroj: profimedia.cz

Řecko v letech 2010 a 2011 zaměstnalo přibližně 70 tisíc nových státních zaměstnanců a porušilo tak dřívější dohodu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o poskytnutí finanční pomoci výměnou za úsporná opatření. Podle agentury AFP to dnes uvedl řecký týdeník To Vima. Nejvíce zaměstnanců prý přibylo v místních samosprávách, ve zdravotnictví, v policii a v kultuře.

List se odvolává na první interní zprávu mezinárodních věřitelů zadluženého Řecka, tedy EU, MMF a Evropské centrální banky, a na údaje ministra financí bývalé řecké prozatímní vlády Jorgose Zanniase.

Podle Zanniasovy zprávy má země oficiálně nadále 692 tisíc státních zaměstnanců, ačkoli do důchodu jich v roce 2010 odešlo 53 tisíc. Většina uvolněných míst prý byla okamžitě obsazena. Podobně v roce 2011 ze státní sféry odešlo 40 tisíc lidí, čisté snížení pracovních úvazků však bylo pouze 24 tisíc.

Řecko přitom v rámci poskytnutí prvního balíku mezinárodní finanční pomoci slíbilo, že za každých pět lidí, kteří odejdou ze státního sektoru, přijme jen jednoho zaměstnance. Místo povolených 8 tisíc nových státních zaměstnanců jich však byl přijat asi dvojnásobek, uvedla To Vima.

Zpráva se objevila den před očekávanou návštěvou zástupci EU, ECB a MMF. Ti měli kontrolovat, jak Řecko uvádí v život reformy požadované touto trojicí mezinárodních věřitelů. Podle evropských unijních zdrojů Reuters ale zástupci návštěvu přeložili.

Řecko se výměnou za mezinárodní pomoc mimo jiné zavázalo snížit celkový počet pracovníků státní správy o 150 tisíc, přičemž desetina by měla odejít letos. Nová řecká vládní koalice ale v sobotu oznámila, že bude usilovat o zmírnění podmínek pomoci. Chce prý zrušit některé daně, zastavit propouštění státních zaměstnanců a o dva roky prodloužit dobu na snížení deficitu, než jakou jí předpisují podmínky pomoci. Předpokládá se, že řecký plán se na summitu EU příští týden setká s odmítavou reakcí.

Schäuble: Nová řecká vláda by měla přestat žádat o další pomoc

Do plánů nové řecké vlády se obul německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Kabinet Antonise Samarase by podle něj měl přestat žádat o další pomoc a místo toho se rychle snažit přijmout reformy dohodnuté výměnou za předchozí pomoc od svých evropských partnerů. Schäuble to uvedl v rozhovoru pro list Bild am Sonntag.

„Nejdůležitějším úkolem, který má před sebou nový premiér (Antonis) Samaras je schválit dohodnutý program rychle a bez dalšího prodlení místo toho, aby se ptal, co dalšího mohou ostatní udělat pro Řecko,“ prohlásil Schäuble, který je blízkým spojencem kancléřky Angely Merkelové a nejvlivnějším ministrem financí v Evropě.

Nová, třístranná vládní koalice v Řecku uvedla, že chce mimo jiné prodloužit o dva roky termín pro snížení rozpočtového schodku na 2,1 procenta hrubého domácího produkt z 9,3 procenta v roce 2011. Současný termín je rok 2014. Prodloužení termínu by si ale vyžádalo dalších 16 až 20 miliard eur.

„Míč je nyní na straně Řecka,“ uvedl Schäuble. „Mají to ve svých rukách, získat zpět důvěru lidí z Evropy. Toho dosáhnou jen konkrétními činy a skutky.“