Řecký ministr už nevěří v dohodu s věřiteli, hrozí předčasné volby | E15.cz

Řecký ministr už nevěří v dohodu s věřiteli, hrozí předčasné volby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký ministr práce Panos Skurletis vyjádřil hluboké pochybnosti o možnosti dohody s mezinárodními věřiteli. Pokud k ní nedojde, hrozí prý předčasné parlamentní volby. Ministr se tak vyjádřil pro televizní stanici Mega, kde zároveň obvinil věřitele, že vždy o trochu zvýší svoje požadavky, když už je naděje na dohodu.

„Vzhledem k současné situaci je malá šance na dohodu,“ řekl ministr, podle kterého věřitelé „fungují na základě logiky preventivní odvety“. Podle něho neustále účelově stupňují požadavky. Řekl, že „to, co chtějí, se rovná sebevraždě lidu“. „Pokaždé kdy se směřuje k nalezení řešení, přijdou a řeknou vám, abyste přivedli ještě několik důchodců na popravu,“ poznamenal Skurletis.

Ministr dodal, že pokud nedojde k řešení do konce měsíce, nebude vyplacena další splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

„Tam to všechno směřuje. Je to velmi pravděpodobné,“ upozornil ministr s tím, že země se dostane do stavu, že nebude plnit své dluhové závazky. To ale prý není totožné s bankrotem. Skurletis přitom nevyloučil možnost předčasných parlamentních voleb, pokud věřitelé budou trvat na svém. „Pokud nastane dilema překračující rámec demokratického mandátu, který jsme dostali, obrátíme se opět na lid,“ dodal. Ministr přitom vyloučil variantu změny vlády s novým premiérem, protože to by prý byl „hrob demokracie“.

Nová vláda národního porozumění

Předseda největší opoziční strany Nové demokracie a bývalý premiér Antonis Samaras ve čtvrtek navrhl, aby byla vytvořena nová vláda národního porozumění, kterou by podporovaly všechny strany usilující o udržení Řecka v eurozóně. Premiérem by prý neměl být ani on, ani Tsipras. Podle Samarase by tak mělo být v parlamentu dost poslanců na podporu dohody s věřiteli.

Dnes večer mimořádně zasedne vláda, kterou chce Tsipras po návratu ze summitu v Bruselu informovat o nejnovějším vývoji kolem vyjednávání. V Bruselu zůstal ministr financí Janis Varufakis, který se má v sobotu odpoledne zúčastnit dalšího zasedání šéfů financí zemí eurozóny. Jeho kolegové očekávají, že Atény na schůzce definitivně oznámí, zda přijímají či nikoli podmínky věřitelů. Řecká média se ale zmiňují o tom, že Atény chystají opět protinávrhy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video