Reformy v KLDR váznou, investoři nepřicházejí | E15.cz

Reformy v KLDR váznou, investoři nepřicházejí

sklizeň rýže v KLDR
sklizeň rýže v KLDR
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea překvapila svět už druhým parlamentním zasedáním v témž roce. Za vlády Kim Čong-ila se orgán scházel obvykle jen jednou za dvanáct měsíců. Analytici, kteří se snaží odhadnout, kam země bude směřovat pod vládou jeho syna Kim Čong-una, doufali v projednání hospodářských reforem. Podle dostupných zpráv se jimi ale parlament nezabýval, pouze prodloužil povinnou školní docházku.

Kim Čong-un by chtěl postavit na nohy po dekády živořící hospodářství, o jehož přesném stavu v podstatě neexistují
zprávy. Odborníci však odhadují, že hrubý domácí produkt KLDR na hlavu je v současnosti nižší než před dvaceti lety. Mnoho zastaralých továren stojí, protože země nemá dostatek elektrického proudu.

Severní Korea, kterou navíc stále ohrožuje hladomor, setrvává kvůli svému jadernému programu v mezinárodní izolaci a může doufat jen v pomoc svého silného souseda. Spekulovalo se proto o tom, že by zákonodárci mohli řešit především dvě témata – zemědělské reformy a legislativní změny, jež by přitáhly více čínských investorů. Komunistický stát si v tomto ohledu hodně sliboval od svých dvou speciálních ekonomických zón nedaleko hranic s Čínou. Jenže příliv podnikatelů není tak velký, jak si Pchjongjang představoval.

„Do zón si dělá výlet spousta čínských byznysmenů, jenže málo jich skončí podepsáním kontraktů,“ citovala agentura Reuters vysoce postaveného jihokorejského vládního činitele. Kvůli shánění nových investorů vyrazil nedávno do Číny přímo strýc Kim Čong-una. Jeho dalším cílem údajně bylo dosažení formální pozvánky ke státní návštěvě pro svého synovce.

Čtěte také:

Záplavy v KLDR si vyžádaly 88 obětí

KLDR v pohybu: chystá se ekonomická revoluce?

EU dodá Severní Koreji potraviny, Soul protestuje

„Čína naznačila, že k tomu, aby se speciální ekonomické zóny staly aktivními, je třeba zavést více protržní regulační systém,“ uvedla nedávno jihokorejská centrální banka, jeden z mála zdrojů informací o severokorejském hospodářství. Státní agentura KCNA přitom už letos informovala o nových zákonech týkajících se zóny Rason. Mimo jiné obsahují povolení nájmu půdy na padesát let a daňové pobídky.

Reputaci Pchjongjangu navíc na počátku září poškodila nezvyklá a hlasitá kritika ze strany čínské těžební firmy Si-jang, podle níž přijaté investiční zákony stejně porušuje. Svoji zkušenost s podnikáním v zemi označila za noční můru.

„Nejde jen o nás, ale o všechny společnosti, které v Severní Koreji investují. Oni prostě nemají podmínky k tomu, aby tam cizinci investovali. Tvrdí, že investice vítají, ale nemají pro to právní a sociální základy,“ řekl představitel firmy.

Spekulovalo se o tom, že parlament by mohl schválit změny dotýkající se zemědělství. V pondělí se totiž objevily informace o přípravě reformy, jež by lidem umožnila ponechat si větší část zemědělské produkce. Uvedly to nejmenované zdroje blízké Pchjongjangu i Pekingu. „Rolníci tak budou motivováni k vypěstování většího množství potravin. Mohou si ponechat a prodat na trhu kolem 30 až 50 procent své úrody v závislosti na regionu,“ řekl jeden z nich. Podle zpráv uprchlíků ze země vzrostly v KLDR od června do konce srpna ceny rýže na dvojnásobek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video