Rijád a Ankara chtějí posílit strategickou spolupráci | E15.cz

Rijád a Ankara chtějí posílit strategickou spolupráci

Král Salmán a prezident Erdogan
Král Salmán a prezident Erdogan
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie a Turecko chtějí vytvořit "radu pro strategickou spolupráci", která by se zabývala prohloubením spolupráce obou zemí v hospodářské a vojenské oblasti. Po jednání se svým protějškem to uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr.

V Rijádu se s králem Salmánem setkal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který už před odletem do Saúdské Arábie obvinil vládu syrského prezidenta Bašára Asada z „nemilosrdného zabití“ 400 tisíc0 lidí. Situace v Sýrii je jedním z hlavních témat Erdoganovy dvoudenní návštěvy v království na Arabském poloostrově.

Kromě Sýrie se návštěva Erdogana v Saúdské Arábii nese ve znamení boje proti terorismu, ale i hospodářské, energetické a vojenské spolupráce obou převážně sunnitských zemí. Těsnější vztahy by měla posílit právě nově navržená rada pro spolupráci. V oblasti boje proti terorismu měl dnes Erdogan se Salmánem diskutovat o krocích protiteroristické koalice, kterou v polovině prosince založilo 34 islámských zemí z Asie, Afriky i z arabského světa, včetně Saúdské Arábie a Turecka.

Erdogan kritizoval podporu Moskvy Asadovi

„Nikam se nedostanete, když budete podporovat režim, který nemilosrdně zabil 400 tisíc nevinných lidí konvenčními a chemickými zbraněmi,“ uvedl Erdogan před odletem do Rijádu. Podle agentury AP měl na mysli nejspíš podporu Moskvy, která se do války v Sýrii přímo zapojila na straně Asadova režimu letos v září. Čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii si podle dosud uváděných odhadů Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala na 300 tisíc obětí; skoro 12 milionů lidí vyhnala z domovů, z toho přes čtyři miliony za hranice Sýrie.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od listopadu, kdy turecké stíhačky sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bombardér. Ankara tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to popírá, v reakci na incident zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického hnutí Islámský stát (IS).

Erdogan dnes také obvinil země, které podporují syrské Kurdy, že „přilévají oleje do ohně“. Ankara považuje kurdské bojovníky v Sýrii za spojence Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, ale i Spojené státy či Evropská unie, považují za teroristickou organizaci. Od jednání v Saúdské Arábii si Ankara slibuje také snížení své závislosti na Rusku v energetických zdrojích. Turecko nyní dováží z Ruska asi 50 procent zemního plynu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video