Ropný vývoz Íránu půjde nahoru pomalu

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání Zdroj: CTK

Pavla Palaščáková
Evropská unie by mohla omezit protiíránské sankce už příští měsíc, domnívá se francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. „Do několika týdnů se očekává částečné zrušení, které je odvolatelné,“ řekl. Na prozatímní dohodu o jaderném programu Teheránu reagovaly poklesem ceny ropy, přestože země export suroviny zatím zřejmě nebude moci podstatně zvýšit.

Úmluva ale přináší větší klid do regionu. Delegaci vyjednávačů, kteří v Ženevě o víkendu odsouhlasili ústupky ohledně obohacování uranu a mezinárodních inspekcí v jaderných zařízeních, doma vítaly davy. Íránci totiž věří, že přináší mír a zmírnění hospodářských potíží.

Některé země ale zůstávají ostražité. Podle amerických republikánů stále není vyloučené, že Kongres schválí nové postihy. Izrael úmluvu kritizuje, říká, že jde o historickou chybu.

Írán se dostane k zmrazenému majetku

Uvolnění trestů se zřejmě dotkne například automobilového průmyslu a dovolí Teheránu obchodovat se zlatem a vzácnými kovy. Země by se také mohla dostat k zmrazenému majetku. „Je hodně sankcí, které mohou být zmírněny, což Íránu umožní pomalý návrat do globální ekonomiky,“ řekl BBC Jonathan Barratt z analytické společnosti Barratt’s Bulletin.

Zatím není zcela jasné, jak se rušení postihů dotkne ropného exportu. EU embargo na íránskou surovinu přinejmenším dalších šest měsíců nezruší. Lodě, které ji převážejí, by se ale snáz mohly dostat k pojištění, což by zemi ulehčilo obchod s asijskými odběrateli.

Ropa do Indie

Írán dříve vyvážel 2,2 milionu barelů ropy denně, nyní je to zhruba milion. Podle některých expertů by lepší přístup k pojistkám mohl zvýšit export až o 400 tisíc barelů, zejména do Indie. Záležet však bude na výkladu dohody a ochotě zákazníků riskovat americkou zlobu.

Teherán prý nyní shromažďuje plavidla, aby mohl držet co nejvíc suroviny na moři a nemusel přerušit těžbu. Experti však míní, že obnova vývozu nějaký čas potrvá i po zrušení sankcí. Země o ni patrně bude usilovat vstřícnou cenovou politikou.

Radek Palata: Írán a ženevské oťukávání