Rozpočet EU schválen. Poslanci si vymohli řešení zpožděných faktur | e15.cz

Rozpočet EU schválen. Poslanci si vymohli řešení zpožděných faktur

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku
Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský parlament schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Parlamentní vyjednávači a členské státy se na něm předběžně dohodli začátkem prosince. Europarlament ale svůj souhlas podmínil tím, že komise navrhne, jak dostat pod kontrolu bobtnající objem neproplácených faktur vůči firmám či organizacím v členských státech.

Kompromisní rozpočet, na kterém se zástupci členských států EU a parlamentu shodli na poslední chvíli až v pondělí 8. prosince, nakonec dosahuje 145,3 miliardy eur (čtyři biliony korun) v prostředcích na závazky a 141,2 miliardy eur na platby.

Závazky představují odhodlání EU financovat budoucí útraty, platby vyjadřují očekávání, kolik bude ten rok skutečně potřeba vydat peněz. Více peněz se europarlamentu podařilo zajistit pro malé a střední podnikatele, na vzdělávací programy nebo na výzkum a humanitární pomoc.

Poslancům vadí odklady

Europoslanci tradičně složitá jednání o unijním rozpočtu letos spojili s otázkou nedoplatků pro dodavatelské firmy nebo organizace, kteří tak mohou mít problémy s hotovostí. Stále více faktur se totiž na konci roku vyúčtovává až v roce následujícím. V roce 2010 to podle europarlamentu bylo pět miliard eur, zatímco na začátku letošního roku již více než 23 miliard eur.

Poslanci tvrdili, že kdyby se tato částka dál zvyšovala, mohlo by to vést až ke krachu celého rozpočtu. Nedávnou dohodou se tak podle EP podařilo zajistit dodatečných 4,8 miliardy eur (132,4 miliardy korun) na vypořádání těchto plateb pro aktuální období.

Česko na členství vydělává

Česká republika loni nadále patřila mezi čisté příjemce peněz z EU. Od Evropské unie získala více než trojnásobek finančních prostředků, než do společné kasy odevzdala. Do unijního rozpočtu šlo v roce 2013 z ČR asi 1,5 miliardy eur. Unie naopak v tuzemsku vydala skoro 4,9 miliardy eur.

Na regionální politiku šlo z této sumy 3,56 miliardy eur (73 procent celkové částky), vysoko nad evropským průměrem činícím 42 procent. Na zemědělství byla určena zhruba čtvrtina peněz. Na výzkum a vývoj šlo v ČR pouhých 1,9 procenta z financování EU, tedy necelá čtvrtina z unijního průměru osmi procent, vyplývá také z údajů na stránkách parlamentu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery