Rusko může spadnout do hluboké recese, připustil Medvěděv | E15.cz

Rusko může spadnout do hluboké recese, připustil Medvěděv

Jednání zástupců Gazpromu s Naftogazem pod dohledem Medveděva. Ekonomická situace Ruska a ceny ropy se týkají všech zúčastněných.
Jednání zástupců Gazpromu s Naftogazem pod dohledem Medveděva. Ekonomická situace Ruska a ceny ropy se týkají všech zúčastněných.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusku hrozí, že vstoupí do období hluboké hospodářské recese, uvedl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ruská ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávnému prudkému propadu rublu. Podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina je navíc země na cestě k plnohodnotné krizi.

Vláda v Kremlu už počátkem prosince připustila, že ekonomika příští rok zřejmě klesne o necelé jedno procento. Země by tak zažila první recesi od roku 2009. Ruská centrální banka předpokládá, že pokud ceny ropy zůstanou na úrovni kolem 60 dolarů za barel, klesne ruská ekonomika příští rok dokonce zhruba o 4,5 procenta,

Ruskou situaci zhoršuje také skutečnost, že klesá letošní objem vývozu ropy a plynu. V případě ropy o 4,3 procenta na 229 milionů tun, export plynu by se měl propadnout dokonce o 6,7 procenta na 183,3 krychlových metrů, uvedl ministr energetiky Alexandr Novak s odvoláním na předběžné údaje.

Čtěte:

Paniku začátkem minulého týdne vyvolal prudký propad rublu, který se před týdnem dostal až k 80 rublům za dolar. Prezident Vladimir Putin ve svém bilančním projevu prohlásil, že současná hospodářská situace Ruska byla vyprovokována vnějšími faktory, tedy poklesem cen ropy. Z krize se prý ale ruská ekonomika dostane do dvou let.

Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin ovšem v pondělí podotkl, že západní sankce uvalené na Rusko nepoškodily jeho ekonomiku o nic méně než pád cen ropy a prudký pokles kurzu rublu.

Vývoj ruské míry růstu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.