Rusko popřelo zprávu o dohodě s USA o budoucnosti Asada

Bašár Asad

Bašár Asad Zdroj: ctk/ap

Spojené státy a Rusko se dohodly, že v rámci jednání o politickém řešení syrského konfliktu umožní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, aby se uchýlil do ciziny. Napsal to panarabský list Al-Haját, Kreml ale tuto informaci popřel. Podobné zprávy o souhlasu Ruska s odstoupením Asada se objevily už dříve, ale nepotvrdily se.

Al-Haját, považovaný za nejčtenější list v diaspoře Arabů na Západě a vycházející také v blízkovýchodních zemích, s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsal, že americký ministr zahraničí John Kerry už o dohodě týkající se Asada informoval arabské partnery. Zdůraznil prý ale, že „čas a politický kontext jsou zatím nejasné“. Dohoda je podle zdroje vítána mezi členy Rady bezpečnosti OSN.

„Al-Haját zveřejnil informaci, která neodpovídá realitě. Rusko na rozdíl od jiných zemí vede debatu o tématu sebeurčení jiných zemí diplomatickými cestami, žádnými jinými,“ řekl dnes ke zprávě Al-Hajátu před novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusko je kromě Íránu hlavní Asadův spojenec a od loňska mu pomáhá v syrské válce také vojensky. Ve středu ruská agentura RIA Novosti zveřejnila rozhovor, v němž syrský prezident poskytl svou představu o budoucím uspořádání Sýrie.

Z Asadových výroků nevyplývá, zda chce být osobně součástí přechodné vlády

Podle něj nebude problém dohodnout se na vládě národní jednoty, v níž budou i zástupci opozice a nezávislí. Opozice však na jeho výroky reagovala ujištěním, že žádná vláda nebude legitimní, pokud Asad zůstane v úřadě. Asad, jehož armáda nedávno dobyla historickou Palmýru, také tvrdil, že novou ústavu je možné sestavit do několika týdnů. Těmito otázkami se mají zabývat mírová jednání, jejichž třetí kolo se má v dubnu konat v Ženevě. Z Asadových výroků nevyplývá, zda chce být osobně součástí přechodné vlády. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest v reakci na rozhovor řekl, že pro Spojené státy není přijatelné, aby byl Asad do nové vlády zapojen.

Ria Novosti zveřejnila další část rozhovoru, v níž Asad tvrdí, že chce, aby v prezidentských volbách měli možnost hlasovat všichni Syřané, i ti kteří právě nejsou v Sýrii. Přímé hlasování podle něj vyloučí politické vlivy, které by provázely volby na půdě parlamentu. Asad se nechal zvolit na další sedmileté období v roce 2014. USA ani Evropská unie ale tyto volby, které se konaly jenom ve vládou ovládaných provinciích, nepovažují za legální. „Čím širší bude účast Syřanů, kteří mají pas nebo jiný doklad, tím silněji se potvrdí legitimita vlády, prezidenta a ústavy… Každý Syřan v jakékoli části světa má právo volit,“ řekl Asad.

Dubnové volby

Parlamentní volby chce jeho vláda uspořádat v dubnu, avšak ti, kdo organizují mírové rozvory, a také opozice, s tím nesouhlasí. Chtějí, aby se volby konaly až po schválení nové ústavy. Asad se v rozhovoru vyjádřil k volbám prezidentským a řekl, že je připraven vypsat je předčasně, pokud si to Syřané budou přát.

Syrský konflikt trvá už pět let. Roztříštil Sýrii na oblasti ovládané opozicí, islámskými radikály, Kurdy a vládou a usmrtil na čtvrt milionu lidí.

Premiér Vaíl Halkí řekl, že syrská ekonomika je vystavena „nelítostné válce“ a že se vláda snaží zastavit pád syrské libry. Zatímco v roce 2011 se za dolar platilo 47 syrských liber, nyní se kurz propadl na 530 liber. Úřady pozatýkaly několik lidí přistižených při obchodování s penězi na černém trhu. Libra začala prudce padat v polovině března, kdy Rusko ohlásilo částečné stažení své armády ze Sýrie.