Rusko ukázalo první snímky nových zbraní | E15.cz

Rusko ukázalo první snímky nových zbraní

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první snímky nového tanku Armata a bojových vozidel vyvinutých na jeho platformě. Zatímco dřívější fotografie byly publikovány se zakrytými částmi nové zbraně, nyní mají zájemci poprvé možnost vidět obrázky nové vojenské techniky bez kamufláže.

K vidění je celkem sedm kusů bojové techniky, která se má poprvé oficiálně představit 9. května na slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí v centru Moskvy. Pečlivě připravovaná slavnost má být připomínkou 70. výročí vítězství sovětských zbraní nad nacistickým wehrmachtem. Přehlídka má být údajně největší svého druhu v ruských dějinách.

Budoucím hlavním trumfem ruských motostřeleckých útvarů má být střední tank T-14 Armata, který ruští zbrojní experti označují za senzační novinku. Na její platformě vzniklo i stejnojmenné bojové vozidlo pěchoty s automatickým rychlopalným kanónem ráže 30 milimetrů.

Podle přiloženého komentáře jde o zbraně „určené pro vedení bojových operací proti jakémukoli protivníkovi v sestavě tankových a motostřeleckých jednotek“. Armata se má stát „základním víceúčelovým bojovým prostředkem v podmínkách použití jaderných zbraní a jiných druhů zbraní hromadného ničení,“ píše ruské ministerstvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu také nedávno oznámil záměr obnovit výrobu bombardérů Tu-160. Ještě letos by ruská armáda měla dostat dva nové Tu-160 schopné nést až dvanáct raket, které mohou být vybavené jadernými hlavicemi. Kromě toho letectvo posílí i 12 menších bombardérů Tu-22M.

Jak Rusko zbrojí? Čtěte:

Koho vlastně porazí Rusko - přehled armádních sil

Rusko pokračuje ve zbrojení, chystá obnovení výroby dálkových bombardérů

Publikovány byly i obrázky pásového obrněného transportéru a bojového vozidla pěchoty se shodným názvem Kurganěc, samohybné houfnice Koalicija, kolového obrněného transportéru Bumerang a samohybného protitankového raketového systému Kornet.

Klíčovým prvkem většiny nových bojových vozidel je dálkové ovládání zbraňových modulů, což umožňuje lépe ochránit posádku a výsadek, ale na druhé straně klade zvýšené nároky na složité elektronické a optické systémy. Zaostávání v této oblasti Rusko až donedávna řešilo dovozem.

Rusko nedávno také oznámilo, že pokračuje v modernizaci své flotily bombardérů a hodlá obnovit výrobu letounu Tupolev Tu-160, největšího ve výzbroji tamního letectva.

Příště chce Rogozin navštívit Rumunsko na palubě bombardéru Tu-160 Autor: Vasilij Zimin - Wikimedia Commons
Tu-160

Přehlídky 9. května v Moskvě se má zúčastnit víc než 16 500 vojáků, 201 kusů vojenské techniky a 143 letadel a vrtulníků.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video