Sankční ledovec taje. Írán nechal odpojit provozy na obohacování uranu

Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.

Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Zdroj: CTK/AP

Írán pozastavil nejcitlivější ze svých jaderných aktivit, jíž bylo obohacování uranu na 20 procent. Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii dohlédli na odpojení provozů v Natanzu i ve Fordo, kde se uran na dvacetiprocenntí úroveň obohacoval. Írán si tímto krokem otevřel cestu k uvolnění části mezinárodních sankcí.

Listopadová dohoda, již s Íránem uzavřelo šest mocností, se začíná naplňovat. Teherán se tehdy zavázal k omezení svého jaderného programu výměnou za uvolnění části sankcí. Ujednání má pouze půlroční platnost, o definitivní dohodě se bude teprve jednat. Mocnosti mají podle ujednání uvolnit část financí zmrazených v zahraničí a zpřístupnit Íránu dosud zakázané technologie.

„Sankční ledovec proti Íránu taje,“ komentoval dnešní dění šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Mezinárodní atomová agentura potvrdila, že 20. ledna 2014 Írán přestal obohacovat uran nad pět procent ve dvou kaskádách PFEP (Nataz) a ve čtyřech kaskádách ve Fordo, které k tomuto účelu předtím používal.

Další jednání se blíží

Organizace zároveň uvedla, že Írán začal neutralizovat zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Írán podle ní také ujistil, že v příštích šesti měsících nebude uran obohacovat ani v jiných pracovištích.

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová k útlumu obohacování oznámila, že nové kolo rozhovorů s Íránem o definitivním urovnání sporu by mohlo začít za několik týdnů. „Vše záleží na tom, co se bude dít dnes. Doufáme, že začneme znovu jednat za několik týdnů,“ řekla Ashtonová novinářům v Bruselu. Ashtonová koordinuje postup šesti zemí vyjednávajících s Íránem: USA, Ruska, Francie, Británie, Číny a Německa.

Dohoda s Íránem: kompromis i zrada