Šest států USA vyhlásilo stav ohrožení. Má napadnout téměř metr sněhu | e15.cz

Šest států USA vyhlásilo stav ohrožení. Má napadnout téměř metr sněhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šest amerických států na východním pobřeží vyhlásilo kvůli sněhové bouři nouzový stav. Počasí na mnoha místech zcela ochromilo život v ulicích. Guvernér státu New York Andrew Como zakázal lidem od večerních jedenácti hodin místního času (5:00 SEČ) vyjíždět na silnice, vyjma případů nouze. Opatření se dotklo i samotného města New York, v němž zůstaly uzavřeny i školy a úřady.

Guvernér státu New York Andrew Como zakázal lidem od pondělí 23:00 místního času (dnes 05:00 SEČ) vyjíždět na silnice, vyjma případů nouze. Opatření se dotklo i samotného města New York, v němž zůstaly uzavřeny i školy a úřady. Bouře může různě postihnout kolem 60 milionů lidí. Bude mít podle CNN ekonomické i politické dopady.

Stav ohrožení vyhlásily státy New York, New Jersey, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts a New Hampshire. „Může to být největší sněhová bouře v dějinách města,“ upozornil starosta New Yorku Bill de Blasio už na nedělní tiskové konferenci.

V noci na dnešek de Blasio varoval, že bude stále více sněžit, že vítr bude sílit a že přitom bude mrznout. „Je to vlastně takové ticho před bouří. Brzy to ale začne. A až to přijde, bude to velmi tvrdé a lidé musejí být velmi, velmi opatrní. Neměli by vycházet do ulic,“ řekl v pondělí večer (dnes brzy ráno SEČ).

Sněžení bude dramatické, ale hlavním zdrojem problémů bude nejspíš silný vítr, který může strhávat stromy a elektrické vedení. Mnoho lidí se za mrazivého počasí může ocitnout bez elektřiny, řekl meteorolog Chad Myers.

„Jet po dálnici není žádná legrace. Jde strach z toho, jak rychle se pouhá cesta do velkoprodejny může stát velmi nebezpečná,“ uvedl Andrew Cuomo.

Nezpívalo se, ani nesoudilo

Za porušení zákazu vyjíždět na silnice hrozí ve státu New York pokuta až 300 dolarů (7400 korun). Podobné zákazy vydaly úřady také v Connecticutu a Massachusetts. V New Yorku nevyjedou navíc od 23:00 místního času kvůli bouři ani metro a autobusy. Podobná situace panuje také v Bostonu. Letecké společnosti zrušily už více než 7700 letů, nejpostiženější jsou letiště právě v New Yorku a Bostonu. Omezil se i počet vlakových spojení. Někde, například mezi městy New York a Boston, byla železniční doprava zcela zastavena.

Své sídlo v New Yorku kvůli přívalům sněhu uzavřela také Organizace spojených národů. Nejméně o den se tak posunula vzpomínková akce k výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, které se měl zúčastnit mimo jiné izraelský prezident Reuven Rivlin.

Uzavřena byla také Metropolitní opera, která zrušila koncert ruské sopranistky Anny Netrebkové. V Bostonu přerušilo počasí výběr poroty v procesu s údajným atentátníkem Džocharem Carnajevem. Hlasování o některých zákonech odložila z obavy, že by se kvůli počasí nemohla dostavit řada poslanců, také Sněmovna reprezentantů v metropoli Washingtonu. Dosud největší zaznamenaná bouře v New Yorku byla 11. až 12. února 2006, kdy napadlo 68 centimetrů sněhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video