Severní Afriku straší nárůst vlivu islamistů, žádá svět o pomoc
„Existuje naléhavá potřeba vytvořit víceúčelovou společnou arabskou vojenskou sílu, schopnou rychle intervenovat v boji proti terorismu,“ řekl šéf ligy Nabíl Arabí v Káhiře. Vyzval i k větší výměně informací mezi členskými zeměmi. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v interview pro stanici Fox News požádal Washington, aby Káhiru více podpořil v boji proti radikálům. USA po léta patřily mezi velké poskytovatele zbrojní pomoci zemi, v roce 2013 ji však omezily. Podle Sísího ji ale nyní Egypt potřebuje více než kdykoli dřív. O situaci by měl v Káhiře zítra jednat americký ministr zahraničí John Kerry.
Podporu žádá i mezinárodně uznávaná vláda v Libyi, která chce dovézt tanky, letadla či helikoptéry z Česka, Ukrajiny a Srbska pro boj s IS. „Bez posílení vzdušných sil s tím nic nemůžeme dělat,“ řekl Reuters vyslanec země v OSN. Na Libyi se však vztahuje embargo a výbor Rady bezpečnosti OSN by import musel schválit. V pondělí se několik členů rady včetně USA, Británie a Francie vyslovilo pro odklad rozhodnutí. Obávají se, že materiál může kvůli chaosu a dvojvládí skončit v rukou místních milicí.
Hrozba pro Tunisko
Z přelití násilností a posílení islamistů má přitom obavy i Tunisko. Místní vojáci v posledních dnech nedaleko hranice s Libyí našli dvě velké skrýše zbraní. Za aktivnější řešení situace lobbuje Itálie, jež varuje, že se středomořská země stává branou teroristů do Evropy. Zároveň se bojí dalšího přílivu imigrantů a má v Libyi energetické zájmy. Premiér Matteo Renzi hovoří i o spolupráci s Moskvou. „Potřebujeme důraznou mezinárodní odezvu a role Ruska může být díky jeho historii a úloze v Radě bezpečnosti rozhodující,“ řekl minulý týden.
Zmocněnec OSN pro Libyi Bernardino León by na zemi uvalil námořní blokádu, která by zamezila importu zbraní pro militanty a ilegálnímu vývozu ropy.