Si Ťin-pching převzal otěže čínské komunistické strany

Si Ťin-pching

Si Ťin-pching Zdroj: profimedia.cz

Delegáti.
Čtvrteční úsvit před 18. sjezdem komunistické strany.
Velká lidová síň v Pekingu. Tady se koná 18. sjezd strany.
Zahájení kongresu.
Hostesky před velkou lidovou síní.
18
Fotogalerie
Novým předsedou Komunistické strany Číny a předpokládaným budoucím čínským prezidentem se dnes v Pekingu stal podle očekávání dosavadní viceprezident Si Ťin-pching. Premiérem bude nynější vicepremiér Li Kche-čchiang.

Oba byli vybráni do nejužšího vedení, stálého výboru politického byra. Tento výbor má nyní jen sedm členů, zatímco dosud jich bylo devět.

Devětapadesátiletý Si Ťin-pching má v březnu, až se sejde parlament, nahradit nynějšího prezidenta Chu ťin-tchaa. Výměna je považována za oficiální potvrzení předání moci z odcházející generace čínských politiků na novou.

Si Ťin-pching dnes v Pekingu po jmenování řekl, že Čína musí pokračovat v reformách a dále se otevírat.

OBRAZEM: Monstrózní sjezd čínských komunistůDelegáti.Delegáti. | profimedia.cz

Omezení počtu členů nejužšího vedení by mělo posílit hledání konsenzu v nejisté době. Situaci jim komplikují korupční skandály poslední doby a zpomalování hospodářského růstu země. To vše podpořilo sílící hlasy po dalších ekonomických a politických reformách.

Ve středu, na závěr týdenního sjezdu čínských komunistů, téměř 2300 delegátů hlasovalo za zavřenými dveřmi o zhruba 200 členech ústředního výboru a jejich asi 170 poradcích a náhradnících. Ústřední výbor dnes oficiálně jmenoval 24členné politbyro a jeho stálý výbor.

Dalšími členy nejužšího vedení jsou nynější vicepremiér Čang Te-ťiang, který zřejmě povede parlament, šanghajský stranický předseda Jü Čeng-šeng, konzervativní šéf propagandy Liou Jün-šan, další vicepremiér Wang Čchi-šan a Čang Kao-li, stranický tajemník města Tchien-ťin.

Zastánci reforem tlačí na Si Ťing-pchinga, aby omezil privilegia státem vlastněných firem, usnadnil migrantům z venkova usazování ve městech, upravil fiskální systém, který povzbuzuje místní vlády k vyvlastňování půdy a aby přibrzdil pravomoci státu, které podle nich hrozí zadušením růstu a rozdmýcháváním nespokojenosti obyvatel.