Silný dolar podkopal americký vývoz, schodek obchodu stoupl o 15 procent | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Silný dolar podkopal americký vývoz, schodek obchodu stoupl o 15 procent

Silný dolar podkopal americký vývoz, schodek obchodu stoupl o 15 procent
Přístav v americkém městě Savannah
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: U.S. Army Corps of Engineers Savannah via Flickr

ČTK

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 15,6 procenta na 48,3 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun). Vývozu uškodila slábnoucí světová ekonomika, dovoz z Číny ale stoupl. Obchodní deficit tak zaznamenal největší nárůst za pět měsíců, ukázaly podle agentury Reuters dnešní údaje amerického ministerstva obchodu.

Vývoz ze Spojených států klesl v srpnu o dvě procenta na nejnižší úroveň od října 2012. Jen Evropská unie si od Spojených států koupila zboží v objemu o půl miliardy dolarů nižším než v červenci. Celkový dovoz do USA v srpnu stoupl o 1,2 procenta.

Za poklesem zčásti stojí očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA, které zvýšilo kurz amerického dolaru vůči euru a jiným zahraničním měnám. Silnější dolar způsobuje, že americké zboží je v zahraničí méně konkurenceschopné.

Menší zájem

Roli ale hrála i slabší poptávka na zahraničních trzích. K vyššímu schodku přispěl i tříprocentní zvýšení dovozu z Číny, jejíž měna v posledních měsících prudce ztratila na hodnotě kvůli obavám ze zpomalení čínské ekonomiky.

Velikost deficitu přitom překračuje průměrné hodnoty za poslední roky. Naznačuje to podle Reuters, že rychlejší růst ekonomiky USA budou muset zajistit američtí spotřebitelé, neboť zbytek světa bude v tomto ohledu pravděpodobně zátěží. Dnešní data zároveň naznačila, že ekonomika USA rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!