Slovenská pravice je podle svého lídra Sulíka blíže k sestavení vlády

Šéf slovenské strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík

Šéf slovenské strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík Zdroj: ctk/AP

Andrej Danko (vlevo) a Róbert Fico.
Boris Kollár (vlevo) a Béla Bugár.
2
Fotogalerie
Lídr slovenské pravice Richard Sulík vyjádřil přesvědčení, že pravicové strany jsou blíže k sestavení nové vlády po víkendových volbách. Zatím ale nemají podporu od nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), která může hrát klíčovou roli při jednáních o vytvoření nového kabinetu. Pověření hlavy státu k sestavení vlády jako první dostal předseda sociálních demokratů (Směr-SD) a premiér Robert Fico, jehož strana volby vyhrála.

„Doufám, že jsme se posunuli o krok vpřed k široké pravicové stabilní koalici,“ řekl dnes předseda strany Svoboda a solidarita (SaS) Sulík poté, co se sešel se zástupci poslední ze čtyř stran pravého středu, které přijaly jeho pozvání k neformálním jednáním.

Zmiňovaných pět stran pravého středu včetně SaS by mělo ve 150členné sněmovně jen 72 hlasů, k získání potřebné většiny by jí tedy čtyři hlasy chyběly. Pokud by se k pravici přidala SNS, která má patnáct poslanců, vznikla by široká koalice, která by mohla být jedním z řešení volebního patu.

Danko už jednal s Ficem

Předseda SNS Andrej Danko tento týden již prohlásil, že strana bude o novém kabinetu jednat pouze s tím politikem, který dostane pověření k sestavení vlády od prezidenta Andreje Kisky. Hlava státu takové pověření ve středu předala Ficovi, se kterým se Danko krátce poté sešel. Podle Fica se oba politici shodli v tom, že základním předpokladem vzniku stabilní vlády je spolupráce Směru-SD a SNS. Všech šest dalších parlamentních stran ovšem vyjednávání s Ficovou stranou o vytvoření koalice odmítlo a Směr-SD spolu se SNS potřebnou většinu v Národní radě nemají.

Sulík se dnes sešel s podnikatelem Borisem Kollárem, jehož hnutí Jsme rodina se rovněž dostalo sněmovny. Kollár se v uplynulých dnech dostal pod tlak po zveřejnění kopií údajných dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa. Média také dostala společné fotografie Kollára s Jurajem Ondrejčákem, kterého slovenské soudy v roce 2014 poslali na 16 let do vězení kromě jiného za řízení zločinecké skupiny.

Kollár si klade podmínky

Kollár nařčení z obchodování s drogami popřel a zveřejněné informace a fotografie označil za součást diskreditační kampaně. „Toto má sloužit tomu, aby nebyla sestavena pravicová vláda,“ řekl novinářům Kollár, který v minulosti budil pozornost médií především svým nekonvenčním životem, neboť má hodně dětí s více ženami.

Lídr hnutí Jsme rodina, který vlastní lyžařské středisko na středním Slovensku a jednu z nejposlouchanějších rozhlasových stanic v zemi, po jednání se Sulíkem řekl, že jeho hnutí by sice bylo součástí případné pravicové koalice, ale zároveň by nemělo zájem o ministerská křesla.

Podnikatel případnou spolupráci svého hnutí s pravicovými stranami podmiňuje zrušení doplatků na léky pro důchodce a matky s děti. Požaduje rovněž ochranu dlužníků, kteří čelí exekuci, a také schválení zákonů „proti nepřizpůsobivým občanům,“ kterými podle Kollára nemusí být jen osoby romského původu.

Martin Čaban: Fico truchlit nemusí