Slovenské elektrárne požadují od státu obří odškodné kvůli Gabčíkovu | E15.cz

Slovenské elektrárne požadují od státu obří odškodné kvůli Gabčíkovu

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Slovenské elektrárne (SE) požaduje po Slovensku 588,2 milionu eur, v přepočtu přes 16 miliard korun, jako odškodné za ztrátu kontraktu na provoz vodní elektrárny v Gabčíkovu. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters slovenské ministerstvo hospodářství. Je to již druhý finanční požadavek v kauze Gabčíkovo. Slovenský stát chce totiž naopak jednu miliardu od SE za neplatné užívání eletrárny.

Podle slovenského serveru HNonline vláda požadavek odmítá, a Slovensko tak zřejmě čeká mezinárodní arbitráž.

Firma Slovenské elektrárne ovládaná italským koncernem Enel měla největší slovenskou vodní elektrárnu v dlouhodobém pronájmu, vláda se však v březnu rozhodla provoz gabčíkovského závodu převzít do vlastních rukou. Krajský soud v Bratislavě podle premiéra Roberta Fica pravomocně rozhodl, že smlouva o pronájmu je neplatná.

Slovenské elektrárne opírají svůj požadavek o smlouvu uzavřenou s Fondem národního majetku za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy, která počítá s odškodným v případě předčasného ukončení pronájmu. Vláda však tvrdí, že březnový výrok soudu ruší kromě dohody o pronájmu také tuto smlouvu, píše server HNonline.

„Utrpěli jsme mnoho škod a nenecháme to tak,“ řekl podle serveru generální ředitel SE Nicola Cotugno. „Chceme odškodné, protože máme tuto povinnost vůči svým akcionářům, kteří získali tuto firmu s právem provozovat Gabčíkovo a mít z něho zisk po dobu 30 let,“ dodal. Firma podle HNonline žádala vyplacení odškodného do čtvrtka a ode dneška zahajuje proti státu právní kroky.

Kdo koupí Slovenské elektrárne

Spor kolem elektrárny v Gabčíkovu přichází v době, kdy Enel připravuje prodej svého 66procentního podílu v SE. Slovenská vláda v SE vlastní zbývajících 34 procent a hodlá zvážit, zda se má pokusit získat zpět plnou kontrolu nad společností.

Fico na konci března uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern prodal svůj kontrolní podíl v SE dřív, než SE dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Prodej by prý mohl způsobit, že se dostavba třetího a čtvrtého bloku zastaví. Enel ale tehdy uvedl, že bude v prodeji pokračovat.

Fico však dnes prohlásil, že slovenská vláda bude plán Enelu na prodej podílu v SE aktivně blokovat. Dodal, že firma má plnou zodpovědnost za dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před společností ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur.

Letos v březnu Enel oznámil, že do 9. května očekává nabídky od zájemců o podíl v SE. Mezi uchazeče o koupi podílu patří společnost ČEZ, podle dostupných informací projevila zájem i česká firma Energetický a průmyslový holding, kterou vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video