Slovensko, Polsko a Rakousko hlásí pokles dodávek plynu z Ruska

Mírný pokles dodávek plynu z Ruska dnes druhý den po sobě zaznamenaly i slovenské plynárny SPP. Nižší dodávky oproti dohodnutému objemu dnes podle regulátorů zaznamenalo i Rakousko. PGNiG tvrdí, že už objem, který ve středu dostal, byl pod minimem rozsahu stanoveného smlouvou. Podnik tak začal kompenzovat výpadek dodávek z východu dovozem z Německa a České republiky.
PGNiG sdělil, že příčinu nižších dodávek z Ruska se stále snaží zjistit. Od Gazpromu zatím žádné informace nepřišly, uvedl podnik podle agentur PAP a Reuters. V pondělí polská plynárenská společnost prý obdržela o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně. Gazprom to ale popírá.
Méně plynu proudí i na Slovensko
Snížení dodávek plynu hlásí i Slovensko. Dominantní prodejce plynu, společnost SPP, uvedl, že i dnes zaznamenal pokles objemu dodávek suroviny asi o desetinu. Stejný výpadek společnost hlásila už ve středu. „Na dodávky všem zákazníkům od domácností po velké průmyslové podniky tato situace nemá žádný vliv,“ sdělil ČTK mluvčí SPP Peter Bednár. Dodal, že i stávající dodávky jsou dostatečné pro zajištění potřeb klientů SPP a pro průběžné doplňování zásobníků plynu. Ty by měly být zcela naplněny už v nejbližších dnech.
Rakouský energetický regulační úřad E-control dnes podle agentury APA uvedl, že do země dnes dorazilo o 15 procent méně plynu z Ruska, než jak bylo dohodnuto. Podle šéfa plynárenské divize E-controlu Bernharda Painze je možným vysvětlením to, že se v Rusku naplňují zásobníky, a proto je k dispozici méně plynu k dalšímu dovozu do Evropy, citovala jej APA.
Gaz-System: Gazprom utáhl kohouty kvůli našim dodávkám na Ukrajinu
Polský provozovatel plynovodů Gaz-System a šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz ve středu řekli, že Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, aby Varšava zastavila zpětné dodávky plynu na Ukrajinu. Ukrajina je teď kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.
Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že zvýšená částka, kterou Moskva od dubna za plyn požaduje, je politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.
Ukrajina od tohoto měsíce začala dovážet plyn ze Slovenska a menší objemy dováží i z Polska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale v srpnu prudce klesly. Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.