Slovensko, Polsko a Rakousko hlásí pokles dodávek plynu z Ruska

Detail podzemního zásobniku RWE

Detail podzemního zásobniku RWE Zdroj: ctk

Polsko a Slovensko upozornily na pokračující pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Polský státní plynárenský podnik PGNiG sdělil, že země ve středu dostala od ruského monopolního vývozce Gazprom už o 45 procent zemního plynu méně, než si objednala. Gazprom ale dnes stejně jako ve středu uvedl, že Polsko dostává stále stejné množství plynu jako minulý týden, tedy 23 milionů krychlových metrů denně.

Mírný pokles dodávek plynu z Ruska dnes druhý den po sobě zaznamenaly i slovenské plynárny SPP. Nižší dodávky oproti dohodnutému objemu dnes podle regulátorů zaznamenalo i Rakousko. PGNiG tvrdí, že už objem, který ve středu dostal, byl pod minimem rozsahu stanoveného smlouvou. Podnik tak začal kompenzovat výpadek dodávek z východu dovozem z Německa a České republiky.

PGNiG sdělil, že příčinu nižších dodávek z Ruska se stále snaží zjistit. Od Gazpromu zatím žádné informace nepřišly, uvedl podnik podle agentur PAP a Reuters. V pondělí polská plynárenská společnost prý obdržela o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně. Gazprom to ale popírá.

Méně plynu proudí i na Slovensko

Snížení dodávek plynu hlásí i Slovensko. Dominantní prodejce plynu, společnost SPP, uvedl, že i dnes zaznamenal pokles objemu dodávek suroviny asi o desetinu. Stejný výpadek společnost hlásila už ve středu. „Na dodávky všem zákazníkům od domácností po velké průmyslové podniky tato situace nemá žádný vliv,“ sdělil ČTK mluvčí SPP Peter Bednár. Dodal, že i stávající dodávky jsou dostatečné pro zajištění potřeb klientů SPP a pro průběžné doplňování zásobníků plynu. Ty by měly být zcela naplněny už v nejbližších dnech.

Rakouský energetický regulační úřad E-control dnes podle agentury APA uvedl, že do země dnes dorazilo o 15 procent méně plynu z Ruska, než jak bylo dohodnuto. Podle šéfa plynárenské divize E-controlu Bernharda Painze je možným vysvětlením to, že se v Rusku naplňují zásobníky, a proto je k dispozici méně plynu k dalšímu dovozu do Evropy, citovala jej APA.

Gaz-System: Gazprom utáhl kohouty kvůli našim dodávkám na Ukrajinu

Polský provozovatel plynovodů Gaz-System a šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz ve středu řekli, že Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, aby Varšava zastavila zpětné dodávky plynu na Ukrajinu. Ukrajina je teď kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že zvýšená částka, kterou Moskva od dubna za plyn požaduje, je politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od tohoto měsíce začala dovážet plyn ze Slovenska a menší objemy dováží i z Polska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale v srpnu prudce klesly. Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.