Sobotka: Je třeba změnit strategii EU vůči ukrajinské krizi | E15.cz

Sobotka: Je třeba změnit strategii EU vůči ukrajinské krizi

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Evropský summit by měl dnes před případným rozhodováním o posílení protiruských sankcí diskutovat o tom, jak dál s diplomatickou iniciativou Evropské unie zaměřenou na zastavení bojů na Ukrajině. Novinářům to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Žádný konkrétní návrh přitvrzení sankcí podle něj nyní na stole není.

„Dnes bychom se měli zabývat tím, jaký výsledek měly diplomatické aktivity Evropské unie vůči krizi na Ukrajině,“ řekl před jednáním šéfů států a vlád unijních zemí Sobotka.

Jiní unijní lídři se ale jednoznačně vyslovili pro rozšíření protiruských sankcí. Například litevská prezidenta Dalia Grybauskaitéová prohlásila, že situace na východě Ukrajiny se zhoršuje a Rusko je do operací zapojeno. „Je s Ukrajinou ve stavu války,“ poznamenala. Protože nynější Ukrajina směřuje do Evropy, je podle ní Rusko fakticky ve válce s Evropou. Jednoznačně se pak vyslovila například pro dodávky vojenského materiálu Ukrajině a pro obchodní embargo vůči Rusku.

Francouzský prezident Fracois Hollande připomněl, že Moskva nezastavila přesuny bojovníků a vojenské techniky přes rusko-ukrajinskou hranici.

Finský premiér Alexander Stubb poznamenal, že správnou odpovědí na ruské zesílení krize je „zůstat pevný“. Připustil ale, že dnes o sankcích summit přímo nerozhodne. Jiné prostředky než ekonomické sankce podle něj EU nemá k dispozici a s velkou pravděpodobností proto summit požádá evropskou diplomacii o přípravu jejich tvrdší podoby.

„Česká republika nepřichází na toto jednání s návrhem na sankce. My přicházíme s návrhem na to, abychom revidovali celkovou strategii EU, protože ta se zatím nezdá jako příliš úspěšná. Já jsem si nevšiml, že bychom čehokoliv dosáhli,“ podotkl předseda vlády. Proto by podle něj měla přijít „určitá iniciativa“ a být definována nová strategie.

EU čeká diskuze o sankcích

Diskusi o sankcích český premiér ale předpokládá. Lídry unijních zemí dnes osloví ukrajinský prezident Petro Porošenko, který po polední schůzce s šéfem Evropské komise José Barrosem prohlásil, že o přitvrzení evropského postoje nemá pochyby. Také Barroso novinářům řekl, že od summitu rozhodnutí v tomto směru očekává.

Český premiér připomněl, že unie už několikrát přijala rozhodnutí o sankcích, které byly postupně posilovány. „Ale nevedly k zastavení bojů, přibývá lidských obětí v tom konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, respektive mezi ukrajinskou vládou a povstalci. A já zatím nevidím na obzoru žádné uspokojivé řešení,“ poznamenal předseda vlády.

Zeman: Sankce proti Rusku by mohly být tvrdší
Prezident Miloš Zeman připustil, že by sankce proti Rusku kvůli bojům na Ukrajině mohly být tvrdší. Stalo by se tak v případě, pokud by se prokázalo, že Rusko skutečně posílá své vojáky na Ukrajinu. Zeman to dnes řekl v rámci setkání předsedů místních organizací Strany práv občanů.

Sobotka také řekl, že jej bude zajímat výsledek nedávné schůzky v Minsku, kde se Porošenko mimo jiné sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Sobotka by prý zároveň rád věděl, jaká je celková strategie EU vůči krizi na východě Ukrajiny.

Lídři EU dnes budou rovněž řešit personální obsazení dvou významných postů v unii. Z jejich vyjádření při příchodu plynulo, že největší šanci na funkci šéfky evropské diplomacie má italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová a v čele Evropské Rady by po Hermanu Van Rompuyovi zřejmě měl stanout polský premiér Donald Tusk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.