Spíte kvalitně? Budete mentálně svěží i za 30 let, zjistili američtí vědci

Postel, ilustrační foto

Postel, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

red
Dostatek zdravého spánku v mladém a středním věku má vliv na udržení dobré paměti a schopnosti učení i ve stáří. Vědci z Baylorovy Univerzity v americkém Texasu zjistili, že zkvalitnění spánkových návyků v mladším věku dokáže omezit či dokonce zvrátit negativní změny v budoucnosti vzdálené desítky let.

„Ptali jsme se, zda lze dostatečnou úpravou spánkových návyků v mladším věku předcházet slábnutí mentální kapacity ve stáří,“ uvedl Michael K. Scullin, ředitel neurologické laboratoře při Baylor University, který se svým týmem procházel výzkumy o spánku za posledních padesát let. Výsledky pátrání pak zveřejnil v odborném časopise Perspectives on Psychological Science.

Vědci analyzovali více než dvě stovky studií vydaných od roku 1967, které se zabývaly vztahem spánku a mentálních funkcí. „Z našeho zjištění je patrné, že jde o svého druhu investici do budoucnosti,“ říká Scullin. „Narazili jsme na studie, z nichž vyplývá, že dostatek kvalitního spánku ve středním věku znamená prognózu dobrých mentálních funkcí ještě po dobu minimálně 28 let.“

Větrejte a nepodceňujte kvalitu matrace

Spát by se mělo v dobře větraných místnostech při teplotě kolem dvaceti stupňů Celsia.Všechny rušivé elementy, jako je hluk a světlo, bychom měli omezit na minimum. Podstatná je kvalita podložky,což bohužel mnoho lidí podceňuje. „Kvalitní matrace umožní ve spánku rozložit váhu těla na maximální plochu a předchází vzniku svalového napětí,“ vysvětlil Luboš Šnejdar ze společnosti RoyalComfort, předního prodejce vysokých matrací americké provenience. „Nekvalitní matrace vás nutí se častěji otáčet a hledat optimální polohu.“

Platí, že hmotnější lidé by měli volit tvrdší podložky. Potřeba spánku je však ryze individuální. Z výzkumů týmu doktora Scullina nicméně vyplývá, že lidé ve středním věku, kteří si dopřávají spánek například i během dne, mají obecně lepší paměť a lépe odolávají stresu. S přibývajícími léty se kvalita spánku obecně zhoršuje, což je podle texaské studie jeden z důvodů oslabujících mentálních funkcí v pozdějším věku.

Trendem jsou kombinace přírody a syntetiky

Pro kvalitu spánku jsou samozřejmě důležité i materiály, kterými jsme obklopeni. Ať už jde o nábytek, podlahu nebo suroviny, ze kterých je vyrobená matrace, na které spíme. Spánkem trávíme bezmála třetinu života, a jak poznamenává doktor Scullin ve své studii: „Když se vám poštěstí dožít se osmdesáti pěti let, máte na kontě přibližně čtvrt milionu prospaných hodin. To je více než deset tisíc dní spánku.“

Proto se vyplatí do kvality spánku investovat. „Lidé dnes častěji volí tak zvané hybridní matrace, které jsou vyrobeny kombinací přírodních a syntetických materiálů. Každý má své výhody a dnes je možné je využívat tak, aby výsledek byl pro kvalitu spánku co nejlepší,“ doplnil Luboš Šnejdar z RoyalComfort.