Srbským prezidentem bude Nikolić, dle médií jde o politický zvrat

Tadić, který prezidentskou funkci vykonával od roku 2004, už svou porážku přiznal a svému rivalovi poblahopřál. „Vítězství vybojoval v čestném souboji a já mu přeji, aby se mu dařilo,“ řekl po nedělním zveřejnění prvních výsledků.
První komentáře spojují nečekaný výsledek srbských voleb především s velmi nepříznivou ekonomickou situací v zemi a s nízkou volební účastí, která dosáhla jen zhruba 45 procent. „Velká část občanů má velice těžký život, s příjmem kolem 20.000 či 25.000 dinárů (asi 4500 až 5800 korun),“ citovala agentura DPA srbského analytika Ognjena Pribićeviče, který za Tadičovým neúspěchem vidí neradostné hospodářské vyhlídky.
Státní rozhlasová a televizní stanice RTS označila výsledek voleb za „politické zemětřesení“. Nejde přitom jen o úspěch nefavorizovaného kandidáta, který teprve v posledních čtyřech letech zmírnil svou ultranacionalistickou rétoriku a který se teď velmi vstřícně staví k Evropské unii, do níž by Srbsko rádo vstoupilo. Velké problémy může přinést i fakt, že Nikolić bude jako prezident pravděpodobně muset spolupracovat s vládou, kterou povede Tadičova Demokratická strana (DS). Nikolić a jeho konzervativní nacionalistická Srbská pokroková strana (SNS) sice vyhráli nedávné parlamentní volby, SNS však nezískala koaliční partnery, a tak vládu nejspíš sestaví DS spolu se Socialistickou stranou Srbska (SPS). Tadić se však o úřad premiéra neuchází. Podle srbské ústavy má předseda vlády větší pravomoci než prezident, hlava státu ale může blokovat schvalování zákonů.
Nikolić bude muset přesvědčit o upřímnosti svého přerodu
Nový srbský prezident nyní bude muset Evropu a své balkánské sousedy přesvědčovat především o tom, že jeho rychlý přerod z radikálně naladěného nacionalisty, který propagoval úzké vazby s Ruskem, v proevropsky orientovaného politika moderního střihu byl upřímný. Sám Nikolić stále opakuje, že vstup do EU je pro něj prioritou. „Srbsko z evropské cesty nesejde,“ řekl opět po nedělním prvním ohlášení částečných výsledků. „Volby nebyly referendem o EU, ale o řešení vnitřních problémů, které způsobil Tadić a jeho strana.“
Obavy ze změny kurzu Srbska pod Nikoličovým vedením ale z Evropy přesto zaznívají. „Srbsko vedené Nikoličem musí přesvědčit o své vůli směřovat k Evropě a k partnerství v regionu,“ citovala vyjádření švédského ministra zahraniční Carla Bildta na jeho twitterovém účtu agentura Reuters.