Státům prudce zdražily dluhy, Německu dokonce dvanáctinásobně | E15.cz

Státům prudce zdražily dluhy, Německu dokonce dvanáctinásobně

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: Reuters

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světový trh s vládními dluhopisy se během posledního měsíce otřásl v základech. Dlouhodobý trend klesajících výnosů a tím i nákladů na financování státních dluhů dostal povážlivou trhlinu poté, co se investoři začali dluhopisů masově zbavovat, a jejich výnosy tak prudce vzrostly. Epicentrem otřesu jsou nejvyspělejší země Evropy. Zatímco francouzská vláda zaplatí za desetiletou půjčku třikrát vyšší úrok než před měsícem, Německu vzrostly náklady dokonce dvanáctinásobně.

Obdobný skok zažila Evropa naposledy v roce 2010 po žádosti Řecka o mezinárodní pomoc.

Stranou nezůstalo ani Česko. Vláda by dnes za emisi desetiletého dluhu zaplatila ve srovnání s dubnem dvojnásobný úrok. Zatímco ještě v polovině minulého měsíce by si český stát půjčil za roční sazbu 0,36 procenta, nyní je to 0,76. Silnější růst Česko během tak krátké doby nikdy nezažilo. I tak ale zůstávají výnosy na zlomku předkrizových hodnot. V roce 2009 si Česko na stejnou dobu půjčovalo za úrok atakující šest procent.

„Globálně vzrostlo přesvědčení, že inflace už dosáhla dna. Očekávání růstu cen sílí, což dluhopisům nepřeje,“ uvádí Jan Čermák z ČSOB. „Růst výnosů může mít mírně negativní dopad na evropské ekonomiky kvůli rostoucím nákladům na úvěry, výnosy však zůstávají v Evropě i v Česku stále velmi nízko,“ dodává Luboš Mokráš z České spořitelny.

S růstem dluhopisových výnosů se pojí propad jejich tržních cen. Za uplynulý měsíc tak dluhopis české vlády ztratil na hodnotě čtyři procenta, obdobný německý papír ještě o polovinu více. „Německé bondy zažily největší propad od počátku devadesátých let minulého století,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. Pád cen se projeví ve ztrátách investorů v dluhopisových fondech.

státdní dluhopisyAutor: E15

Sázka na vládní bondy byla v posledních týdnech velmi špatnou volbou. Od konce dubna ztrácely na hodnotě dluhopisy všech významných světových vlád. Indexy agentury Bloomberg sledující dluhopisové koše jednotlivých světových zemí ukazují, že jen od konce dubna propadly americké bondy o bezmála 1,5 procenta, stejně ztratily dluhopisy Španělska či Portugalska, o více než dvě procenta přišly v průměru francouzské, německé či nizozemské papíry, necelá dvě procenta ztratily i dluhopisy vlády v Austrálii.

Státní dluhopisy přicházejí o část obrovských zisků, které nasbíraly v posledních letech. Jen během loňského roku španělské a portugalské bondy zhodnotily více než o 15 procent. V dlouhodobém pohledu investoři na bondech stále vydělávají. Nejvýnosnější investicí se vedle dluhopisů evropské periferie staly v uplynulém roce bondy Velké Británie, které nabraly více než deset procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video