Stoltenberg: Migrace v Evropě je problémem EU, NATO řeší příčiny krize | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Stoltenberg: Migrace v Evropě je problémem EU, NATO řeší příčiny krize

Stoltenberg: Migrace v Evropě je problémem EU, NATO řeší příčiny krize
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Severoatlantická aliance se musí přizpůsobit změnám bezpečnostního prostředí ve svém okolí. Na tiskové konferenci po setkání s delegací české vlády to dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. K problému migrace šéf aliance poznamenal, že vyžaduje okamžitou reakci Evropy, NATO se podle něj soustředí spíše na řešení dlouhodobých příčin krize. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nutné, aby se posílilo zaměření NATO na kolektivní obranu aliance.

„V Evropě potřebujeme okamžité kroky, ale zároveň se potřebujeme zaměřit na základní příčiny v zemích regionu, odkud pocházejí uprchlíci,“ řekl Stoltenberg. Právě o řešení příčin se podle něj NATO snaží svým angažmá v Afghánistánu, pomocí Iráku nebo Jordánsku či spoluprací se zeměmi severu Afriky.

Svými kroky podle něj Severoatlantická aliance pomáhá zvyšovat schopnost těchto států, aby se samy stabilizovaly. „V dlouhodobém horizontu je to jediné možné řešení,“ uvedl. Není podle něj vždy nutné, aby NATO „vysílalo velké množství bojových jednotek“, uvedl v reakci na dotaz, jestli se aliance zapojí do řešení migrační krize větší akcí. Podobně se vyjádřil i Sobotka, podle něhož kontrola migračních toků není úkolem NATO.

O možných řešeních migrační krize mluvil večer se šéfem NATO také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj je nutné zapojení USA, Ruska a Číny, ale i NATO a EU. „Přestože třeba mezi Českem a Ruskem jsou příkopy způsobené odlišným pohledem na obsazení Krymu, měli bychom se snažit zapojit i Rusko do řešení skutečných příčin migrační krize, kterými jsou katastrofální podmínky pro život způsobené válkou v zemích, jako je Sýrie, Libye a další,“ řekl Štěch. „Představitelé EU nám zhoršují situaci tím, že hovoří pouze o přerozdělování migrantů, ale ne o řešení krize v zemích, odkud uprchlíci pocházejí,“ dodal.

K zahájení námořní operace proti pašerákům i dalším krokům dnes NATO vyzval vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na dotaz, zda svůj plán Stoltenbergovi představil a jak na něj šéf NATO reagoval, uvedl, že „debata bude pokračovat na večeři“.

Sobotka se na tiskové konferenci po jednání vyslovil také pro posílení podílu evropských spojenců na zajištění bezpečnosti aliance. Dodal, že je nyní nutné, aby byl uskutečněn akční plán připravenosti NATO, který členové aliance loni schválili. Podle Sobotky NATO v současné době čelí bezprecedentnímu zhoršování bezpečnostní situace. Poznamenal, že hrozby přicházejí z jihu i z východu. Jsou podle něho odlišného charakteru, ale žádají si stejnou pozornost.

Šéf NATO je znepokojen zprávami o ruské přítomnosti v Sýrii
Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je znepokojen zprávami o zvyšování počtu ruských vojáků v Sýrii. Vítá naopak nové snahy dodržovat příměří na východě Ukrajiny. Stoltenberg to dnes řekl na tiskové konferenci v Praze po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími politiky
„Jsem znepokojen zprávami o zvýšené přítomnosti ruských vojsk v Sýrií. Nepřispěje to k řešení konfliktu,“ reagoval Stoltenberg na dotaz novinářů. Za důležité má nyní podpořit všechny snahy o diplomatické řešení konfliktu.
Naopak v případě Ukrajiny uvítal Stoltenberg nové snahy o prosazení příměří. Šéf NATO konstatoval, že příměří je teď dodržováno za dlouhou dobu nejlépe. Situace je podle něj ale i nadále velmi křehká, a respektování příměří je proto důležité. Hovořil také o nutnosti umožnit úplný přístup mezinárodním pozorovatelům do oblasti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!