Studie: Už v roce 2050 může na Zemi žít deset miliard lidí
Největším činitelem k populačnímu růstu je podle obou populačních odhadů prodlužující se doba dožití jedinců, lepší zdravotní péče a fakt, že se reprodukčního věku dožívá více jedinců, než dříve. Oficiální odhad OSN hovoří o 9,6 miliardy lidí na planetě v roce 2015, PRB však odhaduje dokonce 9,9 miliardy. Za vyšším odhadem prý stojí započtení vlivu zvyšující se dostupnosti kvalitních potravin v rozvojových zemích.
Regionem s nejrychlejším předpokládaným růstem počtu obyvatel v příštích 35 letech bude Afrika. Například populace Nigerie se prý do roku 2050 zdvojnásobí, už nyní tvoří polovinu obyvatelstva lidé mladší 15 let. „Více než polovina populačního růstu se odehraje v Africe,“ tvrdí loni vydaný odhad OSN. Rok 2050 bude ale například pro Evropu znamenat úbytek obyvatelstva, z dnešních 740 milionů prý toto číslo klesne na 728 milionů.
"populační hodiny" roku 2016 |
Aktuálně podle reportu žije v městských a příměstských oblastech 54 procent populace. PRB se kromě predikce růstu světové populace zaměřil také na další aspekty „kvality života“ na Zemi. Podle jeho analytiků se zvýšil podíl lidí s přístupem ke kvalitním zdrojům pitné vody, zároveň také varoval před stále platícím a již dříve vysledovaným jevem, podle kterého mají obyvatelé s vyššími příjmy tendenci generovat více odpadu. To prý může významně ovlivnit kvalitu životního prostředí v rozvojových zemích s rychlejším ekonomickým růstem, například Pákistán či Zambii.