Světová banka a OSN: Přístup k uprchlíkům není dlouhodobě udržitelný
Zhruba 90 procent z 1,7 milionu uprchlíků, kteří jsou registrovaní v Jordánsku a Libanonu, podle zprávy už žije v chudobě nebo se s ní bude potýkat v blízké budoucnosti. Většinu z nich přitom tvoří ženy a děti.
Akutní pomoc uprchlíkům, kterou poskytuje například v rámci svých programů Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, podle organizací situaci běženců sice zlepšuje, dlouhodobě ji ale neřeší. „Tyto programy nejsou dostatečné a nemohou poskytnout přechod ze závislosti na soběstačnost,“ cituje server The Guardian autory studie. Uprchlíci jsou podle nich zcela závislí na dobrovolné pomoci. „Tyto závěry naznačují, že současný přístup ke zvládání uprchlické krize není ve středně- a dlouhodobém horizontu udržitelný,“ uvádí zpráva.
Hlavním problémem je fakt, že migranti nemají přístup na trh práce. Většina z nich navíc žije spíše v provizorních příbytcích než v uprchlických táborech. Celou situaci by podle studie mohlo ještě zhoršit omezení humanitární pomoci a eskalace konfliktů v dalších zemích. Dlouhodobým řešením by tak podle zprávy mělo být zaměření na ekonomickou integraci uprchlíků do místních komunit.