Syrští povstalci propustili fidžijské vojáky z mise OSN

„Můžeme potvrdit, že byli propuštěni,“ oznámil podle agentury AP zástupce mluvčího OSN Farhan Haq. OSN ve svém prohlášení uvedla, že „všech 45 členů mise je v dobrém stavu a nyní se přesunou na základnu, kde je čeká lékařské vyšetření“. „Otevřeli jsme hranice a oni vstoupili (na Izraelem kontrolované území),“ sdělila mluvčí izraelské armády.
V noci na čtvrtek se na portálu YouTube objevilo nové video se skupinou fidžijských vojáků. Na patnáctiminutovém záznamu hovoří arabsky s vojáky dvojice mužů a následně jeden z vojáků promluví anglicky. Prohlásí, že je 9. září a že je to „velmi šťastný den“, neboť brzy odjedou domů. Také řekl, že jsou všichni zdraví a v pořádku a že s nimi radikálové z fronty An-Nusra zacházejí dobře i přes omezené zdroje, které islamisté mají.
Mise OSN prý chrání Izrael
Už ve středu se objevily informace, že syrští povstalci s propuštěním fidžijských modrých přileb souhlasí. Islámští radikálové původně za jejich propuštění požadovali vyřazení své skupiny ze seznamu teroristických organizací, odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli, a humanitární pomoc pro občany předměstí Damašku, kde má An-Nusra svůj hlavní stan. Zadržení vojáků OSN odůvodnili tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael.
Izrael obsadil pohraniční Golanské výšiny za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních má pod kontrolou Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Pozorovatelská mise OSN vznikla v roce 1974 a má přes 1400 členů.