Tchajwanci budou i letos trénovat odraz útoku z pevniny

Vojáci Číny

Vojáci Číny Zdroj: profimedia.cz

Ministerstvo obrany Tchaj-wanu vyhlásilo, že letos se na jeho území uskuteční celkem 62 vojenských cvičení. Jejich charakter odráží tlak a narůstající vojenské nebezpečí ze strany pevninské Číny, uvádí se v prohlášení. Podle generálmajora Lee Čchao-minga byl plán vypracován na základě analýzy situace soupeře, vzal v úvahu požadavky pro eventuelní boj.

Speciální jednotky budou cvičit v horském terénu v březnu a v listopadu, námořní a vzdušní síly mají absolvovat manévry společně. Nebude chybět ani test obrany proti útoku ponorky a také proti použití min. Různé složky tchajwanské armády letos absolvují nejméně tři druhy rozsáhlých cvičení, v jejichž průběhu mají být použity ostré náboje.

Největší manévry, které se uskutečňují na Tchaj-wanu pravidelně od roku 1984 pod názvem Han Kuang jsou plánovány na duben. Jejich hlavním smyslem je prověřit připravenost tchajwanských ozbrojených sil před potenciální invazí ze strany kontinentální Číny. Počítačová varianta válečných operací se má podle plánů ministerstva uskutečnit v červenci. Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a její „udržení“ v rámci jedné Číny vnímá jako čistě vnitropolitickou záležitost. V tomto duchu také v roce 2005 přijal zákon proti odtržení legalizující použití vojenské síly v případě „nutnosti“. Tchajwanci jej nazývají anti-speratistickým a opakují, že jejich ostrov se od pevniny odtrhnout nemůže, protože existuje jako nezávislý stát.

Tchaj-wan již delší dobu znepokojuje zvyšující se vojenská kapacita na druhé straně úžiny. Nejenže roste počet nejnovějších pevninských raket Dong Feng 16 schopných doletu až tisíc kilometrů, zlepšuje se i jejich přesnost a mobilita. Podle posledních odhadů na ostrov míří z protilehlých čínských provincií kolem 1600 raket.

Tchajwanská armáda je pro změnu vybavena americkými systémy Patriot PAC-3 schopnými ničit i hlavice z balistických střel. Rovnováhu v oblasti, byť udržovanou v duchu studené války, narušila loni v září čínská letadlová loď Liao-ning. I když šlo o zrenovované plavidlo, které až do roku 1998 chátralo pod jménem Varjag v ukrajinském přístavu, nyní slouží jako cvičiště pro čínské piloty a námořníky. Ti se nové letadlové lodě vlastní výroby mají dočkat nejpozději v roce 2015. Tchajwanci však nehodlají Peking svými vojenskými cvičeními vyprovokovat letos více, než tomu bylo v minulosti. Neplánují manévry v okolí sporných osmi ostrovů ve Východočínském moři. Japonci je pojmenovali Senkaku, pevninská Čína Tiao-jü a Tchaj – wan, který si na ně také nárokuje, je nazývá Tiao-jü-tchaj.