Teherán chystá pomoc Iráku v boji s islamisty, nevylučuje spolupráci s USA

„Všichni bychom měli prakticky i verbálně postupovat proti teroristickým skupinám,“ citovala agentura Reuters Rúháního slova na tiskové konferenci, kterou živě přenášela íránská státní televize.
Na otázku, jestli by Teherán spolupracoval ve snaze zastavit postup sunnitských radikálů v Iráku i se svým letitým nepřítelem Spojenými státy, Rúhání odpověděl: „Můžeme o tom uvažovat, pokud uvidíme, že se Amerika pouští do zásahu proti teroristickým skupinám v Iráku nebo jinde.“
Blesková ofenziva
Islámští radikálové ze sunnitské organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) postupují v Iráku na jih směrem k Bagdádu a jejich tažení zatím nenaráží na větší překážky. Jejich cílem je založit islámský chalífát na severu Sýrie a Iráku.
Jejich blesková ofenziva vyvolala v šíitském Íránu velké obavy a objevily se zprávy, že Teherán už údajně poslal do Iráku 150 členů elitních revolučních gard a nabídl dvě brigády k obraně Bagdádu. Rúhání to ale dnes popřel.
„Poskytneme svému sousedu Iráku všemožnou podporu a rady, vojenské zapojení ale od nás nebylo požadováno a nepřipadá ani v úvahu,“ řekl podle citace agentury DPA. Írán nevyslal do Iráku žádné vojáky a ani v budoucnu tam nerozmístí žádné své jednotky, zdůraznil íránský prezident.
Američtí vojáci se nevrátí
O pomoci Bagdádu uvažují také Spojené státy, nicméně návrat amerických vojáků do Iráku není na pořadu dne. Prezident Baracka Obamy v pátečním prohlášení zapojení do vojenských akcí odmítl, naopak hledá jiné možnosti pomoci. Zároveň zdůraznil, že pro řešení konfliktu je podle něj klíčová jednota iráckých politiků.
Představitelé Obamovy administrativy již dříve uvedli, že prezident zvažuje mimo jiné nálety bezpilotních, ale i pilotovaných strojů. Další možnost americké pomoci by spočívala ve výzvědné a sledovací činnosti, výcviku vojáků či poskytnutí dodatečných finančních injekcí k nákupu vojenské techniky.